Hayvan pazarına zabıta ve polis baskın yaptı

Kuş gribi vakalarının ardından göçmen kuşların geçiş güzergahında bulunan Hatay'da polis ve zabıta ekiplerinin denetiminde canlı kümes hayvanları toplanıyor.

İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu’nun aldığı Hatay genelinde canlı kanatlı alım satımının yasaklanması yönündeki kararın ardında bugün polis ve Antakya belediyesi zabıta ekipleri tavuk pazarına baskın düzenledi. Satıcılar böyle bir karardan haberleri olmadığı için geldiklerini belirtmeleri üzerine zabıta satıcıların bugünlük tavuklarını beraberinde götürmelerine izin verdi. Zabıtalar yarından itibaren şehrin her hangi bir yerinde tavuk veya kanatlı satışı yapanları yakalamaları halinde hayvanlarının ellerinden alınacağını itlaf edileceğini söyledi.
Satış yapmayı bekleyen pazar esnafı karşılarında polisi ve zabıtayı görünce tavuklarını toplayıp geri dönünce şaşırdı. Satıcılar kümes hayvanlarını ellerine alıp öperek Antakya’da kuş gribi yok, diye şov yaptı. Bayram öncesi evlerine ekmek götüremeyeceklerini belirten kümes hayvanı satıcılarından Mehmet Koçak, “Yarın bayram, bugün satış yapamazsam evime ekmek götüremem, bizim tek geçim kaynağımız bu iş. Yetkililer bize satış izni vermiyor, aç mı kalalım” şeklinde tepki gösterdi.
Zabıta ve polis denetiminde kümes hayvanı satıcıları canlı tavuklarını toplayarak evlerine geri döndü. Pazara tavuk almaya gelen bazı vatandaşlar satışın yasak olduğunu görünce şaşkınlıklarını gizleyemezken elleri boş geri döndü.