Hayvanat Bahçesi’nde kuş gribi önlemleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Türkiye'yi derinden sarsan kuş gribine karşı alınan önlemleri artırdı.

Hastalığa karşı aşı yapılan hayvan bakıcılarına ayrıca özel kıyafetler alındı. Kuş gribi nedeniyle kanatlı hayvanların diğer hayvanlardan ayrılarak karantina altına alındığını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürü Orhan Çoksürer, “Kuş gribine karşı aldığımız önlemleri artırdık ve ilk olarak hayvanat bahçesine kuş giriş ve çıkışı yasaklandı. Bursa Zoo’da çalışan tüm personel kuş gribi nedeniyle Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından eğitim verilirken, yine personele hastalıklara karşı aşı yapıldı. Ayrıca hayvan bakıcılarına da özel kıyafetler ve tek kullanımlık eldiven ve maskeler alındı” dedi.

Çiğ tavuk eti yiyen Leopar ve Kaplan gibi hayvanlara kuş gribi nedeniyle üç aydır tavuk eti vermediklerini belirten Çoksürer, hayvanat bahçesindeki diğer hayvan türlerini de veterinerler tarafından sağlık kontrolünden geçirildiğini ifade etti. Kuş barınaklarının tamamının ilaçlandığını kaydeden Çoksürer, hayvanat bahçesine giriş yapan araçların tek tek ilaçlanarak dezenfekte edildiğini belirtti.
Uludağ Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ise, Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin dünyada yaban hayvanlarıyla uğraşan tüm kurumların alması gereken önlemleri aldığını ifade ederek, “Kuş gribinin Türkiye’de ilk görüldüğü gün Bursa Hayvanat Bahçesi olarak gereken önlemleri aldık. Bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeden insanlarımız olunca aldığımız önlemleri daha da artırdık. Bursa Hayvanat Bahçesi’nde yaptığımız incelemelerde kanatlılarda bugüne kadar herhangi bir hastalığa karşılaşılmadı” diye konuştu.
Bursalıların Bursa Hayvanat Bahçesi’ni gönül rahatlığıyla gezebileceğini ifade eden Aytuğ, “Kanatlı hayvanlar karantina altına alındığı için hayvanat bahçesine ziyaret eden Bursalıların bu hastalıkla ile herhangi bir temasa geçmeleri de engellenmiş oldu” şeklinde konuştu.