Hayvanların kısırlaştırılması için çıkarılan ödenek belediyeye tahsis edildi

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sokak hayvanlarının kısırlaştırılması amacıyla çıkarılan 30 bin liralık ödenek, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile belediyeye tahsis edildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sokak hayvanlarının kısırlaştırılması amacıyla çıkarılan 30 bin liralık ödenek, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile belediyeye tahsis edildi.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın sokak hayvanlarının kısırlaştırılması amacıyla, Sakarya’ya ayırdığı 30 bin liralık ödeneğin, Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile protokol imzalandı.
İmza töreninde konuşan Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş, bakanlığın, sokak hayvanlarının rehabilitasyonu, aşılama ve kısırlaştırılmaları faaliyetleri kapsamında, sadece kısırlaştırılmalar için İl Müdürlüğü’ne 2011 yılı bütçesinden 30 bin lira ödenek tahsis ettiğini söyledi.
Ödeneğin bakanlığın genelgesi doğrultusunda nerede kullandırılacağının belirtildiğini kaydeden Taş; “Söz konusu genelgede, ödeneğin Geçici Hayvan Bakımevi bulunan belediyelere verileceği hükmü yer alıyor. İlimizde sadece Büyükşehir Belediyesi’nin Geçici Hayvan Bakımevi bulunuyor. Bu nedenle, imzaladığımız protokolle ödeneği belediyemize tahsis ediyoruz.” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise ödenek sayesinde sokak hayvanları ile alakalı yaptıkları çalışmalara hızlı bir şekilde devam edeceklerini ifade etti.
Geçen yıl mayıs ayında hizmete giren Geçici Hayvan Bakımevi’nde, bugüne kadar bin 800 sokak hayvanının kısırlaştırıldığını anlatan Toçoğlu, “Bakanlığımızın bu ödeneği belediyemize tahsis edildi. Hayvan bakımevimizde çok güzel çalışmalara imza atılıyordu. İnşallah bundan sonra daha fazla çalışacağız.” diye konuştu.
    Bakımevinde ilçe belediyelerinin bölgelerinden toplayıp getirdiği sokak hayvanlarının kayıt altına alınarak ameliyatlarının yapıldığını kaydeden Toçoğlu, şöyle devam etti: “Aşıları yapılan, küpelenen ve yedi günlük tedavi sürecinde kontrol altında tutulan sokak hayvanları yine yasalarımızın emri ile ilçe belediyelerine alındıkları ortama bırakılıyorlar. Yapılan kısırlaştırma işlemleri sokak hayvanlarının aşırı derecede üremelerinin önüne geçiliyor.”
    Başkan Toçoğlu, ayrıca yaptıkları çalışmalarla insan sağlığını tehdit eden saldırganlık başta olmak üzere bulaşıcı hastalıkların da önlendiğini sözlerine ekledi.