Hayvanseverler kanatlı hayvan itlafını protesto etti

Kuş gribi nedeniyle milyonlarca kanatlı hayvanın itlaf edilmesini protesto eden hayvanseverler, sokak güvercinlerini besledi.

Doğa ve Sokak Hayvanlarını Yaşatma Derneği (DOSHAYAD) ve bazı hayvansever derneklerin destek verdiği eylemde, protestocular ellerinde “Kuş gribi bahane ekonomik terör şahane, Diri diri gömdünüz yaktınız Mutlu musunuz?” yazılı dövizler taşıdı. Çocukların da destek verdiği hayvansever eyleminde, DOSHAYAD Yönetim Kurulu Başkanı Süsen Erkuş bir açıklama yaptı.

Erkuş, haftalardır “Kuş gribi” vakasıyla düşman cephe ilan edilen milyonlarca kanatlı hayvanın itlaf edildiğini ve diri diri gömüldüğünü söyledi. Kanatlı hayvanların itlafının ardından şimdi de yumurtalardan kesilen kümes hayvanlarının idam edildiğini ileri süren Erkuş, “Bunu fırsat bilen uyanık entegreciler nasılsa ölecekler diye 1 kilo buğdayı çok görerek hayvanları açlığa mahkum etti. Bu vicdansızlar daha sonra devletten zararlarını tazmin etmesini talep ettiler.” diye konuştu. Açıklamanın sonunda Süsen Erkuş yetkililere birtakım sorular yönelterek, hayvan itlafının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Açıklamanın ardından hayvanseverler yakında bulunan boş arsaya geçerek sokak güvercinlerine yem attı. Güvercinleri elleriyle besleyen grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.