“Hazar’ın gündemini dünyaya taşıyoruz”

Hazar Stratejik Araştırmalar Enstitüsü(HASEN) Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Hazar Bölgesi'nin gündemini dünyaya taşıdıklarını söyledi.

Hazar Stratejik Araştırmalar Enstitüsü(HASEN) Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Hazar Bölgesi’nin gündemini dünyaya taşıdıklarını söyledi. HASEN tarafından Türkiye’ye davet edilen Azerbaycanlı medya mensupları ile bir araya gelen Yavaş , enstitünün çalışmaları ve gerçekleştirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.
HASEN’in İstanbul merkezli ve Hazar bölgesini çalışan tek enstitü olduğunu ifade eden Yavaş, Hazar’ın Davos’u kabul edilen ”Hazar Forum” ile bölgedeki ekonomik gelişmeleri dünya gündemine sunmaya çalıştıklarını bildirdi. 3-4 Aralık 2013 tarihleri arasında 3’üncüsü gerçekleştirilecek olan söz konusu forumun gündemi konusuna da değinen Haldun Yavaş, ” İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılacak forumda üst tema Hazar’ın tanımı olacak.” dedi.

HASEN Genel Sekreteri sözlerine şu şekilde devam etti, ”Biz Hazar’ı tanımlarken coğrafi olarak tanımlamıyoruz Hazar’ın en önemli konuları olan enerji güvenliği ve ‘Hazar Transit Koridoru’ dediğimiz orta hattı yani Çin’den başlayıp Türkmenistan’a ulaşan Türkmenistan’da Türkmenbaşı şehrinden feribotla Hazarı geçerek Bakü’ye ardından Gürcistan’a , Gürcistan’dan Türkiye’ye Türkiye içerisinde Marmaray’la Avrupa’ya bağlanan hattı konuşacağız. Üç ana başlıkta Hazar bölgesini tanımlamış olacağız”
Azerbaycanlı basın mensupları programları çerçevesinde bu gün ülkenin milli petrol şirketi olan SOCAR’ın Türkiye yatırımları hakkında da bilgi alacak