Hazır giyim sektörü ihracattan iç pazara yöneldi

Türkiye'nin ihracatında bir zamanlar ilk 5 arasında yeralan hazır giyim sektörü, yaşanan kriz nedeniyle iç piyasaya yönelmek zorunda kaldı.

Türkiye’nin Şırnak’tan sonra işsizlikte 2. sırada yer aldığı Osmaniye’de 2000 yılında atıl durumda bulunan 10 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu zirai donatım depolarını kiralayan 4 firma tarafından hazır giyim sektörü canlandırılmaya çalışıldı. Osmaniye Hazır Giyimciler Kooperatifi Başkanı Rüştü Uslu, ortaya çıkmalarının ardından bir anda piyasanın canlandığını, yüzlerce kişinin işe sahip olduğunu belirtti.

Uslu, o dönemde İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerine hazır giyim ürünlerini (kot pantolon mont, penye, spor giyim vb.) ihraç ettiklerini, ancak şu anda sektörde yaşanan krizden dolayı büyük sıkıntılar çektiklerini söyledi.

Hazır giyim sektörününTürkiye’de bitmesi halinde binlerce kişinin işsiz milyarlarca lira döviz girdisinin kaybedileceğini belirten Uslu “Ülke ekonomisi için hazır giyim sektörü lokomotif durumdadır. Buradan binlerce kişi ekmek yemektedir. Hazır giyim sektörü ucuz mal üreten ve satan Çin karşısında rekabet edememektedir. Bunun acilen çözülmesi gerekmektedir. Çözüm için ortak hareket etmeliyiz. Vergi indirimi sektörü canlandıracaktır. Devletimiz bize krizin atlatılması için yardımcı olsun. Biz hazır giyimciler bunun üstesinden geliriz” diye konuştu.

Hazır giyim sektörünün rekabet şansının arttırılması gerektiğini, sektörün uzun süre krize dayanamayacağını belirten Uslu, ihracattan iç piyasaya yönelmeleriyle beraber fiyatlarda yarı yarıya ucuzlamanın yaşandığını dile getirdi. İhracat yapamayan firmaların ürettikleri malları iç piyasada ucuz pazarlayarak ayakta kalmaya çalıştığını aktaran Uslu. sorunların yapısal çözümlerle (ucuza mal etme, rekabet gücünün arttırılası) ile çözülebileceğini ifade etti.

Piyasayı ele geçiren Çin’de vergi oranlarının enerji ve işçi girdilerinin Türkiye’ye göre çok düşük olduğunu belirten Uslu, bu şartlar altında rekabet etme imkanı olmadığını kaydetti. Uslu, bu yüzden bir an önce yapısal çözümler noktasında adımlar atılması gerektiğini ifade ederek, belli noktalarda destek alınması halinde, dünyaya yeniden mal satacaklarını ve ülke ekonomisine döviz sağlanacağına inandığını dile getirdi.

Bundan altı yıl önce kurdukları Osmaniye gibi işsizlik sıralamasında 2. sırada yer alan bir ilde hazır giyim sektörüne girerek hem bölge hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağladıklarını belirten Uslu, “10 Bin M2’lik atıl bir depoyu fabrika yaptık. 50 üyesi buluna hazır giyimciler kooperatifini kurduk. Yüzlerce insana ekmek kazandırdık. İl genelinde bu sektörde çalışan binin üzerinde insan var. Şimdi yaşanan kriz nedeniyle yüzlerce insan işsiz kalma korkusuyla karşı karşıya. Destek aldığımız takdirde sektör yeniden canlanacak yeni fabrikalar kurulacak. Binlerce kişiye iş ülke ekonomisi de döviz kazanacak herkes görecektir” ifadelerini kullandı.