Haziran ne kadar sıcak geçtiğini yangınlarla da gösterdi

Haziran ayında, geçmiş yıllara göre orman yangını sayısında artış meydana geldi.

Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle “son yılların en sıcak ayı” olarak nitelendirilen Haziran ayında, geçmiş yıllara göre orman yangını sayısında artış meydana geldi.

Klima ve su satışlarında rekor düzeyde artışın yaşandığı Haziran ayı, ne kadar sıcak geçtiğini orman yangınlarıyla da gösterdi.

Afrika sıcaklarının etkisi altında kalan geçen ayda çıkan orman yangını sayısı, son yılların ortalamalarını neredeyse ikiye katladı.2002-2006 yılları Haziran aylarında Türkiye genelinde çıkan ortalama 214 orman yangınında 292,6 hektarlık alan tahrip olurken, aşırı sıcakların etkisi altında geçen bu yılın haziran ayında çıkan 357 yangında ise 509 hektarlık orman tahrip oldu.

Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, bu yıl aşırı sıcaklar ve etkili olan poyraz nedeniyle yangın sayısında büyük bir artış yaşandığını belirterek, küresel ısınmayla birlikte değeri her geçen gün artan ormanların korunması için vatandaşların çok daha dikkatli olmaları gerektiğini söylediler.

Türkiye’de yangın sezonunun her yıl haziran ayında başladığını, bu yıl sıcaklıklar nedeniyle sezonun bir ay geriye çekildiğini belirten yetkililer, “Mayıs ayında helikopter bulundurmazdık, bu yıl ise 4 yangın söndürme helikopteri bulundurduk. Önceki yıllarda haziran döneminde 5 olan helikopter sayısı bu yıl 10’a yükseltildi. 16 Haziran’dan itibaren de bu sayı 20’ye çıktı. Eskiden bu kadar helikopter temmuz ayında bile kullanılmazdı” dediler.