Hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar yasağın kalkmasını bekliyor

Türkiye genelinde binlerce balıkçı 1 Eylül'de kalkacak avlanma yasağı ile 'Vira Bismillah' demeye hazırlanıyor.

Türkiye genelinde binlerce balıkçı 1 Eylül’de kalkacak avlanma yasağı ile ‘Vira Bismillah’ demeye hazırlanıyor. Samsun’daki tekne sahipleri de denize açılmak için son hazırlıklarını sürdürüyor.

    Yasakların kalkması ile birlikte denize açılacak olan ve yaklaşık 7 ay boyunca bir daha dönmeyecek olan onlarca balıkçı, bu sezondan oldukça umutlu. 15 Nisan’da başlayan balık avlama yasağının 1 Eylül’de sona ereceğini ve Samsun’da gırgır teknelerinin Atakum ilçesindeki Dereköy iskelesinden cumartesi gece yarısı hareket edeceğini belirten Samsun Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, bu sene vatandaşın hamsiye doyacağını söyledi. Çanakkale Boğazı’ndan Hopa’ya kadar geniş bir alanda balık aradıklarını kaydeden Kıyak, “Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Ağlarımızı ve teknemizi tamir ettik. Her bir teknede yaklaşık 30 kişi çalışacak. 1 Eylül’de gırgır ağları ile avlanan pelajik balıklar (hamsi, istavrit, sardalya, palamut gibi), 15 Eylül tarihinden itibaren de trol ile avcılığı yapılan dip balıklarının (barbun, mezgit, tekir gibi) avcılığı başlayacak.” dedi.

    Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ise balıkçılardan geçtiğimiz sene 1 Eylül’de yürürlüğe giren ‘ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen ve 2012-2016 yılları arasında 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere hazırlanan tebliğ’ e uygun hareket etmelerini istedi. Kurallara uyulması halinde balıkçılarının her zaman yanlarında olacaklarını hatırlatan Güven, aksi halde gelecekte balık stoklarının bundan olumsuz etkileneceğini ifade etti. Denetimlerin yapılan tebliğ doğrultusunda taviz verilmeden yapılacağını kaydeden İl Müdürü Kadir Güven, tebliğde avlanma araçları ve yöntemleri başta olmak üzere, avlanan su ürünlerinin boy, avlanma zamanı, avlanma yerleri ve balıkçıların yükümlülükleri ile uyulması gereken kurallara ilişkin düzenlemelerin yer aldığını vurguladı.