‘Hazreti Peygamber bir insanlık abidesiydi’

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, Hazreti Peygamber'in bir insanlık abidesi olduğunu söyledi.

Prof. Aydüz’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansta 400 kişilik salonda boş yer kalmazken, bazı vatandaşlar ayakta dinelemek zorunda kaldı. Açılış konuşmasını yapan derneğin başkanı Gül Seçen, her geçen gün Hazreti Peygamber’in yaşam biçimi ve sünnetlerine daha fazla ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, gösterilen yoğun ilgi için teşekkür etti.

Konferansta Hazreti Peygamber’in ahlakı, cömertliği, sevgisinin ve hoşgörüsünün enginliği, terbiyeciliği ve gerek yaşadığı dönemde, gerekse gelecekteki toplumlara verdiği mesajları kısaca irdeleyen Prof. Aydüz, Peygamber’i anlatmak için zamanın yetmeyeceğini söyledi. Hazreti Peygamber’in hayatından çeşitli örnekler veren Aydüz, “Geçmişte de, gelecekte de hiçbir insan onun ulaştığı kulluk seviyesine ulaşamaz.” dedi.

Her insanın en azından haftada bir hadis ezberleyebleceğini belirten Prof. Aydüz, konferansa katılan dineleyicilere 40 hadisin bulunduğu kağıtları dağıtarak, “O’nu seviyorsak, onun istediği gibi yaşamaya gayret göstermeliyiz. Alemlere rahmet olarak gönderilmiş Yüce Peygamberimizin şefaatini istiyorsak, örnek bir yaşayış tazı sergilemeliyiz.” diye konuştu.