Hazreti Peygamber’e hakarete tepkiler devam ediyor

Danimarka'da başlayan ve diğer Avrupa ülkelerinin de katıldığı Peygamberimize hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasına Erzurum'daki sivil toplum örgütleri tepki göstermeye devam ediyor.

Düşünce özgürlüğü adı altında alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Peygamber’e hakaret edilemeyeceğinin altını çizen sivil toplum örgüt temsilcileri, Danimarma başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinin İslam dininden ve bütün Müslümanlardan özür dilemesini istedi.
Danimarka ürünlerine de ambargo uygulayacaklarını ifade eden 3 sivil toplum örgütünün temsilcisi, “Hazreti Muhammmet(sav)’e hakaret içeren her türlü düşünceyi ve sözde fikir ürünlerini kınıyor, bu ülkenin mallarına boykot uyguluyoruz” dediler.
Erzurum Diş Hekimleri Odası Başkanı Doktor Alper Eminoğlu, Avrupa’nın, kendi dini değerlerini kaybetmesinden dolayı İslam’a saldırğını ileri sürdü. Avrupa’nın diyalog ve hoşgörüden uzaklaşıp medeniyetler çatışmasından çıkar sağlamaya çalıştığını ileri sürürek, “İslamı anlamayan, Müslümanları tanımayan Avrupalı’lar medeniyet çatışmasından ekonomik rant elde etmek peşinde” diye konuştu.
Öz Gıda- İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Özkan Günsüz ise sınırsız düşünce ve ifade özgürlüğünün olamayacağını kaydetti. Düşüncü özgürlüğü adı altında İslam’a hakaret edilemeyeceğine vurgu yapan Günsüz, “Her platformda çağdaş olduklarını iddia eden Avrupalıların aslında ne kadar çağdışı, cahil olduklarını gazetelerinde yayınladıkları karikatürlerle bir kez daha gördük.” şeklinde konuştu.
İşçi Emeklileri Derneği Erzurum Şube Başkanı Hikmet Ateş, Avrupa ülkeleri içerisinde de söz konusu çirkin karikatüre tepkilerin olduğunu ifade etti. Ateş, Danimarka Başbakanı ve karikatürün yayınlandığı diğer ülkelerin başbakanları ile medya temsilcilerinin Müslümanlar’dan özür dileyip söz konusu karikatürleri yayınlamamasını istedi.