HDP’nin kapatılması için başvuru

Halkların Demokratik Partisi'nin kapatılması için Yargıtay'a başvuru yapıldı.

Vatan Partisi'nden HDP hamlesi geldi. Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısı Nusret Senem, Halkların Demokratik Partisi'nin kapatılması için Yargıtay'a başvuruda bulundu.

Vatan Partisi tarafından HDP'nin "devletin bağımsızlığı, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunuldu.

Senem, başvuru öncesi yaptığı açıklamada, HDP'nin, 11 Şubat 2018'deki 3. Olağan  Büyük Kongresi'nde eski Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, Divan Başkanı Sırrı  Süreyya Önder ve kongrede Eş Genel Başkan seçilen Pervin Buldan'ın Afrin  harekatını eleştiren, Afrin'deki PKK-PYD'yi öven açıklamalar yaptığını söyledi. Senem, ayrıca kongrede terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın  posterlerinin yer aldığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, bu densiz,  gayrimeşru tavırlar dolayısıyla HDP yöneticileri hakkında soruşturma açtığını  anımsattı.

Bu başvurunun önemli ancak yeterli olmadığını ifade eden Senem,  şunları kaydetti: "Türkiye siyasi hayatında, Türk devletinin bağımsızlığı, toprak  bütünlüğü için yürütülen mücadeleye karşı duran, onu arkadan harçerleyen, Türkiye  düşmanlarını öven bir siyasi parti meşru değildir, gayrimeşrudur. O partinin  hemen kapatılması icap eder. Bunu yapacak olan makam Yargıtay Cumhuriyet  Başsavcılığıdır. Başsavcılığı görevini yapmaya davet ediyoruz. Bu iş artık  sürüncemede bırakılamaz."

Senem, bir gazetecinin "15 Temmuz Çatı davasına katılma talebiniz 17.  Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi" ifadesi üzerine, "O dava,  Amerika'nın gladyosuna karşı yürüttüğümüz bu mücadelenin bir safhasıdır. Bizler o  davada üzerimize düşen bütün görevi yürüteceğiz, FETÖ'ye karşı mücadelenin en  önünde olacağız." dedi.

TRT