Hedef ülke Hindistan

Turizm ve Kültür Bakanlığı bu yıl Hindistan'ı hedef ülke seçti

bu yıl hedef ülke seçen Turizm ve Kültür Bakanlığı, ülkedeki tanıtım programlarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bakanlık yetkilileri Hindistan’daki etkin fuarları tespit ederek, bu programlara katılıp Türkiye’nin tanıtımına yönelik faaliyetler düzenliyor. Son dönemde Hindistan’daki Bombay ve Yeni Delhi fuarlarına katılan Bakanlık yetkilileri büyük ilgi gördüklerini dile getiriyor.
Hindistan’daki fuarlara Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Yeni Zelanda, Çin, Malezya, Tayland, Nepal gibi Uzakdoğu’nun önde gelen turizm ülkeleri de katılıyor. Fuarlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kurduğu standların yanı sıra bazı Türk turizm acentelerinin standları da göze çarpıyor. Türk acenteler Hintlilerin özellikle İstanbul ve Antalya’ya yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor.

Bakanlığı temsilen fuarlara katılan Ebru Ejder ve Seda Kutluk, Uzakdoğu’daki ülke vatandaşlarını Türkiye’ye taşımak istediklerini aktardı. Kutluk, Hindistan’ın 2006 hedef pazar ülkeleri arasında çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Seda Kutluk ayrıca, Türkiye’nin hedefinin Dünya Turizm Örgütü’nün 2020 yılı turist vizyonunu yakalamak olduğunu vurguladı. Kutluk, “Hintliler kültürel turizme ilgililer. Yılın her ayı yurt dışına çıkan Hintli turistler Türkiye ziyaretlerinin 12 aya yayılması istiyor. Kişi başına harcama oranının yüksek olduğu bu turistlerin ülkemize gelmesini sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Hindistan’daki fuarlara katılan Plaza Tur Genel Müdürü Serdal Can da, uzun yıllardır Körfez ülkelerine hitap ettiklerini ve yeni hedeflerinin Hindistan olduğunu belirtti. Ülkemizin tanıtımı ile birlikte yoğun bir talep olacağını tahmin ettiğini aktaran Can, şu anda bazı acentelerle anlaşmalarının olduğunu ve medyadan misafirler kabul edip tanıtım yaptıklarını sözlerine ekledi.

Bir diğer katılımcı Seven Tur Genel Müdürü Deniz Tüfekci ise, tanıtımın önemli olduğunu ve THY’nın Bombay’a şu günlerde başlatacağı seferlerin bir avantaj olduğunu vurguladı. THY geçen yıl başladığı haftada 3 Yeni Delhi-İstanbul seferini kısa sürede haftada 5’e çıkardı. THY’nin Hindistan’daki diğer hedefi ise Bombay. Bu şehre Mart ayı itibari ile haftada 3 direk sefere başlayacak.