‘Hedefimiz 15 bin kilometre bölünmüş yol’

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölünmüş yol çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Yıldırım; 'Türkiye genelinde 15 bin kilometre bölünmüş yol yapacağız.' dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni alınan iki deniz otobüsünün hizmete girmesi için düzenlenen törene katılmak üzere Kocaeli’ye gelen Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Türk Hava Yolları’nda sesiz devrim gerçekleştirdiklerini belirterek, “Biz göreve geldiğimiz de Türk Hava Yolları yılda 31 milyon kişi taşırken, üç yıl sonra yılda 56 milyona çıktı.” dedi. Bölünmüş yol çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Yıldırım, ” Bu ülkede cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bölünmüş yol miktarı 3 bin 550 kilometre. Biz üç yıllık görev süremizde tamamladığımız bölünmüş yol miktarı tam iki katı. Bu da yetmez 15 bin kilometre hedefimiz var. Bunu bitirinceye kadar yılmadan azimle kararlılıkla yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Bu çalışmaları yaparken ortaya çok büyük maliyetlerin çıktığını ifade eden Yıldırım, “Geçmiş dönemlerde 3 -5 katına yapılan yolları daha çok ucuza yaptık. Yani sizin kaynaklarınızı kır kırk yararcasına kullanıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, hükümet olarak 2006 bütçesinde köylere önemli miktarda yatırım için para ayırdıklarını açıklayarak şöyle konuştu; “Hükümetimizin 2006 bütçesinde köy yolları ve içme suları için çok önemli projeleri var. Hedefimiz yolu olmayan içme suyu olmayan köyümüz kalmasın istiyoruz. Bunun adımlarını da bu yıl atıyoruz. Köylere Hizmet Götürme birimlerine bu projeleri uygulamak için çok önemli miktarda para aktarıyoruz.”

Bakan Yıldırım daha sonra vatandaşlarla Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Kocaeli’ne yeni kazandırdığı deniz otobüsüyla körfez gezisi yaptı.

Öte yandan Körfez içinde deniz ulaşımını en çağdaş hale getirmek için çaba sarf eden Büyükşehir Belediyesi, iki deniz otobüsünü beşte bir fiyata satın aldı. Tanesi 10 milyon 500 bin dolar olan deniz otobüslerini, 21 milyon dolar yerine sadece 4 milyon 200 bin dolara mal eden Büyükşehir Belediyesi, güçlendirdiği deniz filosu ile insanların daha hızlı, daha ekonomik ve daha konforlu yolculuk yapmasını sağlayacak. Kullanım süreleri sınırsız olan iki deniz otobüsü henüz 10 yaşında Deniz otobüsleri Körfez’de hizmet verecek. Satın alınan deniz otobüslerine Akçakoca ve Kartepe adı verildi. Yeni deniz otobüslerinin en büyük özelliği ise çevre dostu olması. Çalışması sırasında suyu emerek boşaltma özelliğine sahip deniz otobüsleri, bu sayede adeta suya oksijen pompalayarak, ekolojik dengeyi koruyor.