‘Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez’

Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın, hedefsiz ve rotasız gemiye hiçbir rüzgarın faydası olmayacağını söyledi.

Meğri Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sanat Derneğinin (YEKSAD) Fethiye Kültür Merkezinde (FKM) düzenlediği “Öğrencilerin ÖSS ve OKS’de sınav stresini azaltma ve motivasyon sağlama” konferansında konuşan Saygın, kendisinin lisede bir hedef belirlemediği için hiç istemediği halde iktisat fakültesinde okumak zorunda kaldığını söyledi.

Öğrencilerin sınava girmeden önce hedeflerini belirlemesi ve bu hedeflerine ulaşmak için çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Saygın, dünya ağır sıklet şampiyonu Muhammet Ali Klay’ın günde 8 saat antrenman yapmayı sevmemesine rağmen, kendini ‘Dünya Şampiyonu’ olmayı hayaline ve hedefine koyduğu için zor da olsa sevmese de antrenmanını yaptığını ifade etti.

Dünyada başarılı insanların hedeflerine kilitlenen ve ne yapmak isteğini bilen insanlar olduğunu belirten Saygın, öğrencilerin yüzde 70’nin dikkatsizlik ve motivasyon eksikliğinden sınavlarda soruları yanlış cevapladığını aktardı. Saygın, şunları söyledi: “İnsanların bir hedefi varsa hayallerine yatırım yapmak zorundadır. Hedefine kilitlenen bir öğrenci mutlaka ÖSS’de istediği bölümü kazanır. Bundan 7 yıl önce İstanbul’da bir radyoda programı yaparken beni, Burdur’un Elsazı köyünden liseyi dışardan bitirmeye çalışan Safura Aksoy isimli öğrenci aradı. Hedefinde edebiyat öğretmeni ve yazar olmak vardı. Hedefini yaşadığı köyün en yüksek tepesine çıkarak yazmış. İlk yıl girdiği ÖSS’nde isteği üniversitenin istediği bölümünü bir puanla kaybetti ve 2’nci girişinde ise istediği bölümü kazandı. Yeter ki ne olmak istediğimizi bilelim ve ardından hedefimizi gerçekleştirmek için çalışalım.”

Okullarda derslerin daha iyi anlaşılması ve öğrenilen konuların öğrencinin belleğinde kalması için Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik’e program sunduğunu bildiren Saygın, bu programla verilecek derslerin eğlenceli, bellekte kalıcı ve düşündürücü olacağını kaydetti.

Oğuz Saygın’ın piyasada ‘Başarı Rehberi’, ‘Beyin Gücünü Geliştirme’, ‘Kişisel Değişim Stratejileri’, ‘Hayatın İçinde Kişisel Gelişim’, ‘ İnsan İlişkilerinde 4×4’lük İletişim’, ‘NLP’, ve ‘Negatif Limanlardan Pozitif Sulara’ isimli kitapları bulunuyor.