Hekimler 1 Mart’ta eyleme başlıyor

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Ünal, sağlık alanında yaşanan karmaşanın önüne geçilmemesi durumunda, 56 tabip odası başkanın ortaklaşa aldığı karar doğrultsunuda hekimler olarak 1 Mart'tan itibaren eyleme başlayacaklarını açıkladı.

Hükümetin sağlık politikalarına tepki gösteren hekimler, 1 Mart’tan itibaren eyleme başlıyor. Doktorlar, sağlıktaki yaşanan karmaşa düzelinceye kadar eylemlerini iş bırakma veya hastalara 10 dakikaya kadar muayene etme şeklinde düzenli olarak gerçekleştirecek.

Konuyla alakalı olarak bir açıklama yapan Bursa Tapib Odası Başkanı Dr. Ünal, hükümetin sağlıkta dönüşüm projesinde başarısız olduğunu ileri sürdü. Sağlıkta reformun şart olduğunu, fakat bunun hekimlerin haklarını elinden alarak yapılmaması gerektiğini dile getiren Oda Başkanı Dr. Ünal, hekimlerin muayene ücretlerini belirleme yetkisinin de Türk Tabipler Birliği’nden alınmaya çalışıldığını, bunun da büyük bir hata olduğunu kaydetti. Plan bütçe talimatına endekslenerek, muayene ücretinin 14.5 YTL’ye düşürülmek istendiğine kaydeden Dr. Ünal, veteriner hekimlerin fiyat önerisi 40 YTL iken, insan muayenesi için uygun görülen ücretin trajikomik olduğunu belirtti.

Hekimlerin yaşadığı en önemli sıkıntılardan birinin de branş nöbetleri olduğunun altını çizen Dr. Ünal, şöyle konuştu: “Sürekli nöbet tutan bir uzman hekimin, nöbet dışındaki hizmetlerini vermesi mümkün olamaz. Tabip odası olarak bu yönetmeliğin iptali için dava açtık. Bursa’daki 3 bin, Türkiye’deki 100 bin hekim sağlık ortamındaki bu karmaşanın sona erdirilmesini istiyor. Sağlıkta dönüşüm projesi adı altında başlatılan çalışmalar hekimlerin muayene haklarının alınmasına kadar vardı.”

56 tabip odası başkanıyla bir araya geldiklerini ve yapılan toplantıdan eylem kararı çıktığını ifade eden Dr. Ünal, 1 Mart’a kadar sağlık alanındaki kaosa son verecek önlemler alınmazsa, hekimlerin tepkisel eylemlerini uygulamaya başlayacağını vurguladı. Dr. Ünal, bu eylemlerin iş bırakmadan, bir hastayı 10 dakika süreyle muayene etme şeklinde olacağını duyurdu.