Hekimlerin ‘öküz sattıran doktor’ imajını sildik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bazı doktorların adının halk arasında 'öküz sattıran'a çıktığını belirterek, artık bu benzetmeyi, yapılan iyileştirmelerle ortadan kaldırdıklarını ve doktorların itibarını kurtardıklarını söyledi.

Konuyla ilgili olarak Cihan Haber Ajansı muhabirinin sorusunu cevaplandıran Bakan Akdağ, bunun hasta hekim arasındaki ekonomik ilişkiden kaynaklandığını bildirdi. Bütün doktorların aynı kefeye konulmayacağını, önemli bir kısmını bu benzetmenin dışında tuttuklarını ifade eden Akdağ, hekim ve hasta arasındaki çarpıklıkları ve yanlışlıkları anlatırken doktorlar için kullanılan ‘öküz sattıran’ ifadesinin artık silindiğini açıkladı.

Doktorların önemli bir kısmını bu benzetmenin dışında tuttuklarını söyleyen Bakan Akdağ, “Geçmiş dönemlerde hastasıyla kendi arasına olumsuz ilişki sokan arkadaşlarımız oluyor. Tabii alınan tedbirlerle hasta ve hekim arasındaki ilişki düzeldi. Hekimlik zor bir meslek, hakkını vermek lazım. Çok nadir insanlar bu tür (öküz sattıran) şeylere tevessül ediyordu. Bir devlet üstüne düşen sosyal devlet görevini yerine getirirse bu sıkıntılar görülmez. Artık hekimler için kullanılan ‘öküz sattıran’ ifadesi kalkmıştır ve yapılan iyileştirmelerle de doktorlarımızın itibarı kurtarılmıştır” şeklinde konuştu.