Helal sana Sümeyye!

Yurt genelinde eğitim ve öğretim yılının ikinci yarıyılının ilk zili bugün çalarken, kuş gribini yenen Sümeyye Mamuk, sınıf arkadaşları tarafından alkışlarla karşılandı.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde başlayan kuş gribi vakalarından sonra 4 kişinin hayatına mal olan kuş gribi virüsünün Van’daki ilk vakası Sümeyye Mamuk olmuştu.

Mamuk, mahallede oynadığı tavuklar nedeniyle kuş gribi virüsünü kapmış, hastanede kuş gribi olmadığı belirtilerek taburcu edilmişti. Mamuk, Ankara’dan gelen testlerinin pozitif çıkması üzerine tekrar hastanede tedavi altına alınmıştı. Mamuk, erken müdahaleler sonucu hastalığı yenerek yeniden tabuncu edilmişti.

Okul arkadaşları tarafından sevinç gösterileriyle karşılanan Sümeyye Mamuk, sınıf arkadaşlarının ilgi odağı oldu. Yalım Erez Mahallesi Şehit Öğretmen Mehmet İzdal İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi olan Sümeyye Mamuk, ikinci yarıyıl tatili sonrası bugün dersbaşı yaptı. Okul bahçesinde Sümeyye’yi bekleyen okul arkadaşları sevgi gösterisinde bulunurken, minik Sümeyye ise koşarak bekleyen arkadaşlarını kuçakladı.

Sınıfa giren Mamuk tahtaya ‘Kuş gribini yendim’ diye yazarken, arkadaşlarına, “Arkadaşlar kesinlikle tavuklara temas etmeyin yoksa hastalanırsınız.” uyarısında bulundu.

Sümeyye’nin hastalığa yarıyıl tatilinde yakalanmasını büyük bir şans olarak değerlendiren Şehit Öğretmen Mehmet İzdal İlköğretim Okulu Müdürü Deniz Orhundoruk ise “Öğrencimizin ara yıl tatilinde hastalanması büyük bir şans. Çünkü arkadaşları belki o dönemlerde ondan uzaklaşırdı. Herşeye rağmen bugün sınıf arkadaşları tarafından bu kadar ilgiyle karşılanması bizi sevindirdi.” dedi.

Van’ın Yalım Erez Mahallesi’nde oturan Mamuk ailesinin 3. sınıf öğrencisi Sümeyye Mamuk hastalanan kümes hayvanlarıyla temas ettikten sonra rahatsızlanarak sağlık kuruluşlarına başvurmuş, yapılan tahliler sonucunda kendisinde kuş gribi virüsü tespit edilmişti.

Mamuk vakasından sonra valilik Yalım Erez Mahallesi’ni karantına altına alarak bölgede kümes hayvan itlaf çalışmalarınıda başlatmıştı.

Sümeyye Mamuk’tan sonra amcasının kızı Nesibe’de aynı şüpheyle hastaneye kaldırılmış ve onda da kuş gribi virisü tespit edilmişti. Sağlık kuruluşlarına zamanında başvuran amca kızları Sümeyye ve Nesibe, uygulanan tedaviye erken cevap vererek 10 gün içinde taburcu olarak ailelerinin yanına dönmüşlerdi.