‘Helin Kürdistan’ adından beraat etti

Kızının adından beraat etti, Öcalan yürüyüşünden ceza aldı.

ŞANLIURFA’da kızının nüfus cüzdanına `Helin Kürdistan’ yazdıran Ahmet Atış, bu nedenle hakkında açılan davadan beraat etti. Ancak Ahmet Atış, geçen yıl Abdullah Öcalan’ın doğum gününde düzenlenen izinsiz gösteriye katıldığı gerekçesiyle, `terör örgütü adına suç işlemek ve propagandasını yapmak’ suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Şanlıurfa’da, 2008 yılında dünyaya gelen kızının adını nüfus cüzdanına `Helin Kürdistan’ olarak yazdıran baba Ahmet Atış hakkında, basında çıkan haberler üzerine `terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlamasıyla açılan dava ilk celsede karara bağlandı. Diyarbakır 5’inci ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başka bir davadan tutuklu bulunan Ahmet Atış ile avukatı hazır bulundu. Mahkemenin savunmasını aldığı Ahmet Atış, çocuğunun ismini örgüt propagandası yapmak için koymadığını belirtti. Atış şöyle dedi:

“2008 yılının şubat ayında kızım doğduktan 3- 4 gün sonra Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ettim. Helin Kürdistan ismi kabul edildi. 2009 yılının 10’uncu ayında ise 6- 7 kişiden oluşan yerel basın mensubu geldi. Çocuğumun ismi ile ilgili fotoğraflarımı çektiler. ellerinde nüfus aile kayıt tablosu vardı. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Amacım herhangi bir örgütün propagandasını yapmak değildi.”

SAVCI BERAAT İSTEDİ

Esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunan savcı, sanık hakkında `terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlamasıyla kamu davası açılmasına rağmen, cezalandırılması için yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığını belirterek, beraatine karar verilmesini talep etti. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, kızına `Helin Kürdistan’ ismini verdiği için yargılanan Ahmet Atış’ın suçu kasten işlemediğinin anlaşıldığını belirterek, beraat kararı verdi.

ÖCALAN YÜRÜYÜŞÜ DAVASI

Kapatılan DTP’nin yöneticiliğini üstlendiği dönemde Ahmet Atış hakkında, geçen yıl 4 Nisan’da Öcalan’ın doğum günü nedeniyle Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde düzenlenen izinsiz gösterilere katılarak, polise taş attığı iddiasıyla yargılandığı dava da yine, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Örgütün çağrısına uyarak, PKK flamalrı ve Öcalan posterleriyle yasadışı gösteri düzenledikleri gerekçesiyle, `örgüt adına suç işlemek’, `toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek’ ve `yasadışı örgüt propagandası yapmak’ suçlarından hakkında toplam 20 yıl hapis cezası istenen sanık Ahmet Atış’ın duruşmada savunması alındı. Atış savunmasında, 4 Nisan’da gerçekleştirilen olaylara katılmadığını iddia ederek, “Cumhuriyet Savcılığı’nda bana sadece bir benzetme olduğunu söylediler. Benim o gün taziyede olduğuma dair kanıtlar vardır” dedi.

TAŞ ATAN KİŞİYE BENZEMİYOR

Sanık avukatı Mazaffer Demir de esas hakkındaki savunmasında, müvekkillinin üzerine atılı suçla ilgili delil olarak gösterilen fotoğraflardan birisinde yüzünün net olarak çıktığını söyledi. Avukat Demir, “Müvekkilimin herhangi bir yasadışı slogan atmadığı açıktır. Bilirkişi raporunda, `fotoğraf yakınlaştırıldığında benzemektedir’ denilmektedir. Ceza hukukunda böyle bir şey mümkün olamaz. Taş atılmasına ilişkin fotoğrafta ise, müvekkilim sanık olmadığı açıktır. Müvekkilimin beraatına karar verilsin” diye konuştu.

3 SUÇTAN 8 YIL 4 AY

Yargılamayı bitiren mahkeme heyeti sanık Ahmet Atış’ın, terör örgütü PKK’nın çağrısı üzerine yasadışı gösteriye katıldığı gerekçesiyle `terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan 6 yıl 3 ay, `toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek’ suçundan 1 yıl 3 ay, `terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan ise 10 ay olmak üzere toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.