Helisky tutkunları kendini Karadeniz’e bırakıyor

Dünyadaki Helisky (Helikopterli kayak) tutkunlarının yeni mekanı Kaçkar Dağları.

İkincisi yapılan organizasyona bu yıl ilginin bir hayli fazla olduğu bildirildi. Şubat ve mart aylarında yapılan etkinliklere, geçtiğimiz yıl dünyanın değişik ülkelerinden 60’a yakın kayak tutkunu katılmıştı. Organizasyona bu yıl ise 200 civarında Helisky tutkunun katılacağı belirtildi.

İsviçreli ’Turkey Helisky’ firması tarafından Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl Kaçkar Dağları’nda yapılan kayak organizasyonuna ilgi her geçen yıl artıyor. Bu yıl ikincisi yapılan organizasyona dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda profesyonel kayakçı katılıyor. Ayder Yaylası’nda konaklayan helisky tutkunları, buradan gruplar halinde helikopterle Kaçkar Dağları’nın kayak yapmaya elverişli bölgelerine bırakılıyor. Kaçkarların doğal güzellikleri arasında saatlerce kayan turistler, daha sonra tekrar helikopterle Ayder’e iniyor.

Dünyanın değişik ülkelerinden gelen ve profesyonel kayakçı olan Helisky tutkunları, Kaçkar için ’adeta bir cennet’ tanımlaması yapıyor. ’Turkey Helisky’ firması tarafından Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl yapılan ve bu yıl ikincisi gerçeleştirilen Helisky etkinlikleri, yaklaşık 2 ay devam edecek. Bu süre zarfında dünyanın değişik ülkelerinden 200’e yakın Helisky tutkunu Rize’ye gelecek ve Kaçkar Dağları’nda kayacak. Helisky konusunda dünya çapında tecrübeye sahip dağ rehberleri ve helisky sporuna uyarlanmış özel bir helikopterle Ayder Yaylası’ndan alınan turistler Kaçkar Dağları’na bırakılıyor. Sporcular burada tabiatla iç içe doğal ortamda yaklaşık 3 metre kalınlığındaki kar üzerinde bir süre kaydıktan sonra tekrar helikopterle Ayder’e iniyor. Helisky tutkunları, Türkiye’yi tercih etmelerindeki en önemli etkenin Avrupa’ya olan yakınlığı ve Kaçkar Dağları’nın bu spor için son derece elverişli olması ve bölgenin doğal güzelliği olduğunu söylüyor.

Helisky, dünyada Kanada, Alaska, Kafkaslar ve Himalayalar’dan sonra Türkiye’de Kaçkar Dağları’nda yapılıyor. Helisky, kayakçıların helikopterle yüksek tepelere bırakılıp orada kaymasına dayanan bir spor türü. Bu sporun en önemli özelliği, kayak merkezinden ve kayak pistinden uzakta, bakir dağlarda, tabiatla iç içe bol karın üstünde yapılması. Kaçkar Dağları’nda geniş bir bölgede yapılan etkinlik sırasında 3 bin 900 metre yüksekliğe kadar çıkılıyor. Kayak tutkunları burada tabiatla iç içe doğal ortamda bir süre kaydıktan sonra tekrar helikopterle Ayder’e iniyor.