Hemzemin geçitler can almaya devam ediyor

Türkiye'de hemzemin geçit kazaları can almaya devam ediyor. Adana'da hemzemin geçitte meydana gelen kazada bir kişi öldü.

Makinistler Murat Altınmakas (45) ve Atakan Asker yönetimindeki 62206 sayılı Mersin-Adana seferi yapan yolcu treni Demetevler Mahallesi, Vefa Caddesi üzerindeki Özbucak hemzemin geçitinde Cafer Kayalı’nın (29) kullandığı Coca Cola yüklü kamyonette çarptı.

Kazada sürücü Kayalı, olay yerinde hayatını kaybetti. Demir yığını haline gelen araçtaki Coca Cola’lar çevreye dağıldı. Rayların üzerindeki içecekler çevre sakinleri tarafından temizlendi. Trenin ön camları ve kapıları ise hasar gördü.

Kaza yerinde alkol kontrolünden geçen Makinistlerden Murat Altınmakas, Cafer Kayalı’nın hemzemin geçitinde kapalı bariyerleri aştığını ileri sürerek, “Şoför geçip geçmemekte tereddüt etti. Ama iş işten geçmişti.” dedi.

Demetevleri ve Fevzi Paşa Mahallesi sakinleri ise Vefa Caddesi üzerindeki Özbucak hemzemin geçidininde yaşanan tren kazalarında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Hemzemin geçitte mutlaka bir bekçinin konulmasını isteyen İbrahim Ekici, “Şimdi ölen bu şahsın çocuklarına kim bakacak?” diye tepki gösterdi.

Abdülkadir Gür ise bariyerlerin sağlıklı çalışmadığını savundu. Kapalıyken bile araçların rahatlıkla geçtiğini ifade eden Gür, “Burası çapraz yol. Makas zaman zaman bozuk oluyor. Adam geliyor hemzeminde dakikalarca bekliyor. Makas kalkmıyor. ‘Yola devam edeyim’ derken kazaya karışıyor.” şeklinde konuştu. Bir vatandaş ise demiryolları yetkililerinin söz konusu yerde 15 kişi ölmeden bekçi koymayacağını söylediğini iddia etti. Adını açıklamak istemeyen vatandaş, “Şimdi 15 adamın ölmesini mi bekleyeceğiz.” sözleriyle tepki gösterdi.

Cumhuriyet Başsavcısı’nın da inceleme yaptığı kaza yerinde, panik yaşayan yolcular ise uzun süre trenin hareket etmesini bekledi. Üzeri karton ve gazetelerle kapatılan Cafer Kayalı’nın yakınları ise olay yerinde fenalık geçirdi.

TCDD’nin verilerine göre son 10 yılda 300 kişi hemzemin geçitlerde hayatını kaybetti.