Hemzemin geçitte kaza çok önlem alan yok

Türkiye’de birbiri ardına yaşanan hemzemin geçit kazaları yüzlerce can aldı.

Ancak ölümler bile ciddi tedbirler almaya yetmedi. Türkiye’de toplam 7 bin 598 hemzemin geçit bulunuyor ve bunlardan 3 bin 850 adedi kontrolsüz hemzemin geçit. Bu geçitlerde herhangi bir bariyer ya da sinyalizasyon bulunmuyor. Yol güzergâhlarındaki kesişmeler, hem trenler için, hem de diğer karayolu araçları için büyük risk oluşturuyor. TCDD’nin yaptığı inceleme neticesinde 5 bin 379 olan hemzemin geçitten, tehlikeli görülen bin 38’i kapatıldı. Hemzemin geçitleri kapatma, bariyer yapma gibi konularda TCDD’nin herhangi bir yükümlülüğü bulunmuyor. Bu hizmetleri o bölgenin bağlı olduğu yere göre, belediye veya Köy Hizmetleri’nin yapması gerekiyor. Devlet Demiryolları (DDY)’nın hazırladığı proje ise yurt genelinde bir türlü uygulanmıyor. Hazırlanan projeye göre, DDY hemzemin geçitlere otomatik bariyer koyacak, faturasını da ilgili kuruma gönderecek. Bir bariyerin maliyeti 15 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişiyor. Ancak bu proje henüz işlerlik kazanmış değil. Devlet Demiryolları 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, “Alt ve üst geçişler yapılmaz, önlem alınmazsa kazaların önüne geçemeyiz.” diyor.

Yetkililere göre hemzemin geçitlerdeki kazaların sebebi sürücülerin dikkatsiz ve sabırsız davranmaları. Çünkü sürücüler çoğu zaman yaklaşan treni görmelerine rağmen geçebileceklerini düşünerek hareket ediyor ve sonucunda maddi hasarlı kazaların yanı sıra ölümlü kazalar da meydana gelebiliyor.

Tren kazalarında her yıl onlarca kişi ölüyor

5 Mayıs 2004’te Balıkesir’den İzmir yönüne giden Mavi Tren, Manisa’nın Akhisar ilçesinde hemzemin geçitte servis aracına çarptı; kazada 5 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

25 Temmuz 2004’te Aydın’da, İzmir-Denizli seferini yapan yolcu treninin hemzemin geçitte bir minibüse çarpması sonucu beşi çocuk 15 kişi öldü, dört kişi yaralandı.

15 Şubat 2006’da Karabük-Çankırı seferi yapan 23857 sefer sayılı yük treni, Çankırı’nın Kurşunlu ilçesi Çavundur beldesi hemzemin geçidinde otomobile çarptı; kazada 3 kişi hayatını kaybetti.

23 Kasım 2005’te Mersin’in Tarsus ilçesinde, yolcu treninin hemzemin geçitte, narenciye hasadı yapmak için bahçeye götürülen tarım işçilerinin bulunduğu kamyonete çarpması sonucu 10 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

16 Nisan 2004’te Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Temelli beldesinde trenin hemzemin geçitte öğrenci servisine çarpması sonucu meydana gelen kazada 7 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.