Heniyye Erdoğan ile görüşmüş

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki operasyonuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ile önceki gece uzun bir telefon görüşmesi yaptıklarını söyledi.

Operasyonun başlamasının ardından Filistinlilere ilk kez Gazze’deki merkez camiinde kılınan Cuma namazı hutbesinde seslenen Heniyye, İsrail’in operasyonuyla ilgili olarak Erdoğan’a bilgi verdiğini söyledi. Heniyye, uzun süren telefon görüşmesinde Başbakan Erdoğan’ın bölgedeki tansiyonunu bu şekilde devam etmemesinden rahatsızlığını bildirdiğini söyledi.
İsrail’den operasyonu durdurmasını talep eden İsmail Heniyye, İsrail askerinin kaçırılmasıyla başlayan krizi durdurmak için çaba gösterdiklerini ifade etti. “Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısırlı kardeşlerimizle birlikte hadiseyi uygun ve makul bir şekilde çözmeye çalışıyoruz. Ama İsrail’in askerî müdahalesi olayı karmaşık hale getiriyor” dedi.

Filistinlilere karşı lanetli bir ittifak oluşturulduğunu söyleyen Heniyye, Hamas yetkililerinin tutuklanmasının da kendilerini durdurmayacağını vurguladı.