Hepatit B Türkiye’de yeterince tanınmıyor

Türkiye'de hastalığın genellikle tesadüfen ortaya çıktığına dikkat çekerek, ilkokula başlayan çocuklara mutlaka test yapılması gerektiğini vurgulandı.

Dünyada en yaygın bulaşıcı hastalıklardan birinin hepatit B virüsü olduğunu (HBV) söyleyen Ankara Üniversitesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Yurdaydın, Hepatin B’nin tehlikesine rağmen Türkiye’de yeterince bilinmediğini belirtti.

Erken teşhisin kritik bir rol taşıdığını anlatan Yurdaydın, Türkiye’de hastalığın genellikle tesadüfen ortaya çıktığına dikkat çekerek, ilkokula başlayan çocuklara mutlaka test yapılması gerektiğini vurguladı. Prof. Yurdaydın, doğum veya erken dönem çocuklukta hastalıktan etkilenenlerin tam olgunluğa ulaşmamış bağışıklık sistemleri nedeniyle yüksek tehdit altında olduğunu ifade etti. Hastalığın çok sinsi ilerlediğini vurgulayan Yurdaydın, kronik hepatit B hastalarının çoğunluğunun hiçbir belirti göstermediğini aktardı. Yurdaydın sözlerine şöyle devam etti: “Birçok hasta bu virüsü taşımasına rağmen bunun farkında bile değildir. Çünkü hastalık genellikle ileri vakalara kadar kişide hiçbir belirti göstermez. Hasta rahatsızlığını ya kan aldırırken öğrenir ya da herhangi bir tetkik sırasında. Bunun için hastalıktan korunmak için mutlaka küçük yaşlarda aşı vurulmalıdır.” Dünyada en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olan HBV’nin, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve ölüm gibi komplikasyonları olduğuna dikkat çeken Yurdaydın, aşının önemine değindi. Hastalığın kuru kanda bile 1 haftadan daha uzun süre yaşayabildiğini vurgulayan Yurdaydın, HBV virüsünün öncelikle karaciğer hücrelerini etkilediğini söyledi. Hastalığın bulaşma riskinin HIV’den 100 kat daha fazla olduğunu bildiren Yurdaydın, HBV virüsüne genç yaşlarda maruz kalanların daha büyük bir tehdit altında olduğunu ifade etti.

HBV’nin bulaşma riski
Hasta kişiyle aynı evi paylaşma
Çok kişiyle cinsel ilişki
Damar yoluyla ilaç
Enfekte olmuş kandan nakil
Enfekte olmuş şırıngaları kullanma

Hepatit B enfeksiyonun belirtileri
Yorgunluk ve grip semptomlarının aynısı
Mide bulantısı ve karın ağrısı
İshal
Ciltte kızarıklık
Açık renkli dışkı
Koyu sarı idrar