‘Hepimiz Britanyalıyız’

İngiliz BBG yarışmasında Hint asıllı oyuncunun aşağılanması etnik kimlik tartışmalarını alevlendirdi.

Türkiye iki haftadır, Hrant Dink cinayetinin ardından etnik köken ve “alt kimlik ,üst kimlik” konularını tartışıyor. Benzeri bir tartışma da İngiltere’de yaşanıyor… Ancak İngiltere’deki slogan etnik köken değil ulus odaklı oldu, “Hepimiz Britanyalıyız” şeklinde ortaya çıktı. Sun gazetesine dün bu sloganı manşet attıran şey ise, geçtiğimiz haftalarda “BBG” yarışmasındaki çıkan ırkçılık kavgaları oldu.

‘EN ÖNEMLİ ORTAK NOKTAMIZ’
Hintli yarışmacı Shilpa Shetty, Jade Goody isimli yarışmacının ırkçı saldırısına maruz kaldı. Teninin renginden, İngilizce aksanına kadar hakaret boyutunda eleştiriler aldı. Ancak halk tepkisini hem yağdırdığı mesajlarla hem de Goody’yi yarışmadan eleyerek gösterdi. Ülke genelinde yabancı kökenlilere karşı bakış ve ırkçı yaklaşım tartışması gündeme oturan ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Sun da tepkisini gösterdi. Farklı etnik kökenden 11 çocuğu birleştiren tek ortak noktayı vurguladı: “Hepimiz Britanyalıyız…”

‘ONLAR GELECEĞİMİZ’
Sun, her çocuğun eline argoda onlara karşı aşağılamak ya da hakaret etmek için kullanılan sözlerin yazılı olduğu kartlar verdi. Bir diğer fotoğraf karesinde ise “Britanyalı” yazan pankartlar yer aldı. Gazete şunları yazdı: “Bu çocuklar geleceğimiz. Birçoğu ırkı, dini ve geçmişi nedeniyle aşağılandı. Müslüman, Hıristiyan, Musevi veya Sih. Hepsinin iki ortak yanı var. Biri ırkçılığa maruz kalmaları. Diğeri Britanyalı olmaları. Shilpa’nın, aşağılanması 2007’de hâlâ ırkçılığın derinlerden gelen canavar olduğunu gözler önüne serdi…”