“Hepimiz Ermeni’yiz’ sloganına suç duyurusu

Sinoplu bir gazeteci, Hrant Dink'in cenaze törenini düzenleyen tertip komitesi ve katılımcılar hakkında, "Hepimiz Ermeni'yiz" sloganları nedeniyle suç duyusunda bulundu.

Sinoplu gazeteci Mete Çağdaş, öldürülen gazeteci Hrant Dink için düzenlenen cenaze töreninde “Hepimiz Ermeni’yiz” şeklindeki ve Türklüğe hakaret fiilini düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi aleyhine atılan sloganlara tepki göstererek, bugün Sinop Adliyesi’ne giderek cenaze tertip komitesi ve cenazede slogan atanlar hakkında suç duyusunda bulundu. Zamanın Sinop Belediye Başkanı olan dedesi Kavizade Rasim Bey’in Ermeniler tarafından katledildiğini belirten Çağdaş, adliye çıkışı, 1907 yılında Batum’da Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen Van Valisi Ali Paşa’nın Sinop’taki mezarını ziyaret ederek dua eti.

Türk bayrağını öperek mezar taşının üzerine örten Çağdaş, “Cenazede yaşananlar benim kanıma dokundu. ‘Hepimiz Ermeni’yiz’ diyerek ve Türklüğe hakaret fiilini düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine ‘katil’ diyerek hakaret edenler, Türk insanını son derece rahatsız etti. Bir gazeteci olarak, bir meslektaşımın hunharca katledilmesini kınıyorum. Bu başka bir olay. Ben o cenazede atılan sloganlara ve 301. madde için ‘katil’ yakıştırmasına tepki gösteriyorum. Ben ortada bir tahrik görüyorum. Alenen değerlerimize hakaret edilmiştir. Neden aynı kişiler, şehit verdiğimizde ‘hepimiz Mehmetiz’ diye slogan atmadılar? Bu Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan bir baş kaldırıştır. Bu tepkimi bugün adliyeye yaptığım suç duyurusuyla gösteriyorum. Bu vatan Ermeni’si, Türk’ü, Çerkez’i ile hepimizin. Adaletin gereğini yapacağına inanıyorum” diye konuştu.