‘Hepimiz Ermeniyiz’ Türkiye’ye yakışmadı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Gazeteci-Yazar Hrant Dink'in cezane töreninde açılan 'Hepimiz Ermeniyiz' pankartının Türkiye'ye yakışmadığını söyledi.

ASO Ocak ayı meclis toplantısında konuşan Çağlayan, Ermeni asıllı Gazeteci-Yazar Hrant Dink’in cezane töreninde açılan pankartları eleştirdi. Çağlayan, ‘Hepimiz Ermeniyiz’ yazılı pankartların Türkiye’ye yakışmadığını söyledi. Türkiye’de PKK ve ASALA terörüne binlerce şehit verildiğini hatırlatan Çağlayan, “Kimse onların arkasından ‘Hepimiz Türküz’ diye yürümedi” diye konuştu.

Çağlayan, bu pankartların provkasyon amacı taşıdığını belirterek, herkesi bu tür konularda uyanık ve soğukkanlı davranmaya çağırdı. Çağlayan, cenaze törenindeki “katil devlet” pankartına da tepki gösterdi.

İsim vermeden yazar Orhan Pamuk’u da eleştiren Çağlayan, “Adamın biri çıkıyor Türkiye’de şu kadar Ermeni, şu kadar Kürt katledilmiştir diyor. Arkasından 2 gün sonra Nobel alıyor. Sistem bu. Türkiye üzerinde oynanan oyun bu” şeklinde konuştu.

Dink’in öldürülmesi sonrası tekrar gündeme gelen 301. madde tartışmalarına da değinen Çağlayan, 301. maddeye benzeyen İtalya ve Danimarka ceza kanunlarından örnekler vererek, bu tür maddelerin Avrupa ülkelerinde de olduğuna dikkat çekti. Danimarka’daki kanunun evrensel boyuta hakareti engellediğine işaret eden Çağlayan, “Yani Danimarka’da Türklüğe hakaret ederseniz cezalandırılacaksınız ancak Türkiye’de hiçbir ceza almayacaksınız. Türklüğe hakaret etmek için Danimarka’daysanız Türkiye’ye gelmeniz gerekiyor” dedi.