‘HEP’lilerle ittifakı Baykal istiyordu’

SHP Genel Sekreteri Ahmet Güryüz Ketenci, Deniz Baykal'ın SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü HEP ile ittifak yapmaya zorladığını söyledi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen SHP Genel Sekreteri Ahmet Güryüz Ketenci, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın SHP ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Baykal’ı sert bir dille eleştiren Ketenci, “Günlerdir halkımız ‘Kürt sorunu’ ve ‘terör sorunu’ konusunda Baykal ve Erdoğan arasında oynanan ‘laf yetiştirme’ oyununu seyrediyor. Daha önce de çok kez belirttiğimiz gibi ikisi de ‘kayıkçı kavgası’nı sürdürmeye devam ediyor. İnkarcılığın çözüm olmadığını görebilmemiz için sizleri tarihin derinliklerine götürmek istiyorum” dedi.

Baykal’ın HEP’lilerle ittifak yapılması için İnönü’yü zorladığını savunan Ketenci, şöyle konuştu: “Sayın Erdal İnönü Genel Başkan, Sayın Hikmet Çetin ise Genel Sekreterdi. 1991 seçimlerine gidilirken de Sayın Baykal, Genel Başkan İnönü’yü HEP ile ittifak yapmaya zorluyordu. O günlerde Sayın Baykal, Sayın İnönü’ye karşı genel başkanlık yarışını sürdürüyordu. İttifak başarılı olduğu takdirde Doğu ve Güneydoğulu Kürt kökenli delegelere ‘Bakın bu ittifakı ben sağladım’ diyerek puan almaya çalışacak, kurultayda bu delegelerin oylarını isteyecekti. İttifak başarısız olduğu takdirde ise bu başarısızlık nedeniyle Sayın İnönü’yü eleştirecek ve kurultayda prim yapmaya çalışacaktı. Kısaca bir taşla 2 kuş vuracaktı.”

Baykal’ın siyasette vefasız, güvenilmez bir çizgi izlemeyi sürdürdüğünü savunan Ketenci, tavır ve duruş sergilemeyi ilke, inkarcılığı ise siyaset yapmak sayan Baykal’ın, günümüzde ‘dün dündür, bugün bugündür’ tarzını benimsediğini savundu. Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den 1987 ve 1991 de 2 kez milletvekili seçilen, Grup Başkanvekilliği ve Genel Sekreterlik yapan Baykal’ın SHP’yi inkar edemeyeceğini dile getiren Ketenci, “O tarihte siyasi yasakların kalkması için çaba gösteren, siyasetin önünü açan, hatta CHP’nin yeniden hayata geçmesi için çaba gösteren SHP değil midir?” diye sordu.

Ahmet Güryüz Ketenci, şöyle konuştu: “Aklı, duygularının önüne geçemediği için 3 kez Sayın İnönü karşısında Genel Başkan adayı olan ve yenilen Sayın Baykal değil midir? Bütün bu gerçekler tarih sayfalarında kayıtlıyken Sayın Baykal nasıl oluyor da ‘SHP ile ilgim yok’ diyebiliyor. 1994 yılında SHP ile CHP’nin birleşmesi çalışmaları sırasında Sayın Ertuğrul Günay birleşmeyi çok istemeyen Sayın Baykal’ı ikna edemeyince CHP Genel Sekreterliği’nden istifa etmedi mi? Şu anda CHP grubunda bulunan pek çok milletvekili, SHP’de milletvekili ya da parti yöneticisi olarak sorumluluk almadı mı? Bugün çatısı altında olmaktan gurur duyduğumuz Sosyal Demokrat Halk Partisi ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti iki ayrı tüzel kişiliktir. Ama gerek dünya görüşü gerekse ülke sorunlarına bakış açısı yönünden ikisinin de birbirinden bir farkı yoktur. Siyasette ilkeli olmak ve savunduğun ilkelerden vazgeçmemek önemlidir. Sözlerimi bir Çin atasözü ile bitirmek istiyorum; bir ülke ki orada küçük adamların gölgesi uzar, o ülkede güneş batmak üzeredir.”