Her 100 çocuktan 81’inin dişinde çürük var

Türkiye'de 13 yaşındaki her yüz çocuktan 81'inin dişinde çürük bulunuyor.

Türkiye Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, diş ve diş eti hastalıklarının en sık görülen ve tekrarlanan rahatsızlıklar olduğunu belirterek, “Bunların yüzde 99’u önlenebilir rahatsızlıklar” dedi. Yıldırım, dişlerin 2.5 dakika süreyle günde en az 2 kez fırçalanması halinde pek çok hastalığın önüne geçilebileceğini vurguladı.

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, CİHAN’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin ağız sağlığının bozuk olduğunu belirtti.

Türkiye’de çeşitli yaş gruplarına, 5 civarında diş çekme ya da dolgu gibi işlem yapıldığını kaydeden Yıldırım, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bu oranın bir buçuk olması gerekiyor. Türkiye’deki veriler ise yaklaşık 3 katı” diye konuştu.

Türkiye’de 6 yaş grubunda süt dişi dizisinde çürüksüz kişi oranının yüzde 17 olduğunu belirten Yıldırım, 35-44 yaş grubunda kırsal kesimde çürük görülme sıklığının yüzde 95-98, şehir çevresinde yüzde 79, şehirlerde ise yüzde 76 olduğuna dikkat çekti.

Yıldırım, “20-24 yaş grubunda diş çürüğü nedeni ile kişi başına tedavi edilmesi gereken diş sayısı 5.48. Bu oran 25-29 yaş grubunda ise yedi. 12-13 yaşlarında her yüz çocuktan 81 ila 84’ünün ise dişlerinde çürük bulunuyor” dedi. Yıldırım, 30-34 yaş grubunda her yüz kişiden çürüğü olmayan kişi sayısının ise yalnızca 3 olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin ağız sağlığının gelişmişlik düzeyinin altında olduğunu söyleyen Yıldırım, ortaya çıkan bu tabloda insanların dişçiye gitme alışkanlığının olmamasının büyük etkisi olduğuna değindi. Yıldırım, nüfusun yüzde 12.5’inin bugüne kadar hiç dişhekimine gitmemiş olduğunu aktardı.

Diş ve diş eti hastalıklarının en sık görülen ve tekrarlanan hastalıklar olduğunu dile getiren Yıldırım, “Alınacak basit önlemlerle bunların yüzde 99’unu önlemek mümkün” şeklinde konuştu. Yıldırım, sağlıklı dişler için şu önerilerde bulundu:

-Dişler, en az günde iki kez fırçalanmalı

-Bir fırçlama süresi en az 2.5 dakika sürmeli

-Dişler diş etinden, kesici tarafa doğru fırçalanmalı. Dişlerin dil tarafı ve damak tarafı da fırçalanmalı. Ara yüzeyler için ise diş ipi kullanılmalı.

-Yılda en az bir kez dişhekimine kontrole gidilmeli.

-Çocukların çıkan süt dişleri, gazlı bir bezle ya da tülbentle silinmeli. 3 yaşından sonra ise çocukların eline bir fırça verilerek, oyun şeklinde diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmalı.

-Diş macunu ya da fırçanın olmaması halinde, ağız en azından su ile fırçalanmalı ve küçük bir beyaz peynir parçası ağıza atılmalı.