Her 55 dakikada bir kadın meme kanserine yakalanıyor

Türkiye''de her 55 dakikada bir kadın meme kanseri, her 25 dakikada bir kişi mide kanseri oluyor.

Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmada kanser vakalarının artmasında en önemli etkinin bilinçsizlik ve ihmal olduğu ortaya çıktı. Her yıl Türkiye”de 150 bin insanın kansere yakalandığı vurgulanan araştırmada; Türkiye”de her 55 dakikada bir kadının meme, saatte bir erkeğin de akciğer kanserine yakalandığı belirtildi. Araştırmada, 25 dakikada bir kişinin mide kanserine yakalandığı Türkiye”de her yıl 150 bin kişinin kanserin pençesine düştüğü kaydedildi.

Kansere sebep olan etkenlerin başında yüzde 35 dengesiz beslenme, yüzde 33 sigara, yüzde 12 enfeksiyon hastalıkları, yüzde 5 mesleki nedenler, yüzde 4 alkol, yüzde 8 yaşama ve çalışma yerinin düzensizliği ve yüzde 3 katkı maddeli gıdaların geldiği belirtilen araştırmada, şu ifadelere yer verildi: “Bazı kanser türleri kalıtsal olabilmektedir. Güneşten gelen kozmik ışınlar toprağa karışarak yok olmaktadırlar; ancak beton ve taş yığınları bu ışınları geçirmediği için şehirlerde kanser riski kırsal bölgelere göre her zaman yüksektir. O yüzden büyük şehirlerde kanser vakalarında ciddi bir artış meydana gelmektedir”

Ölümle sonuçlanan kanser vakalarının yaklaşık yüzde 70”inden fazlasının sigara ve dengesiz beslenmeden kaynaklandığına dikkat çekilen araştırmada, Türkiye”de her 12 dakikada bir kişi sigaradan, her 10 dakika da bir kişi de dengesiz beslenmeden kaynaklanan sebeplerle kansere yakalandığı vurgulandı.

Dünyada 13 saniyede bir kişinin sigaranın sebep olduğu bir hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğine değinilen araştırmada, Sigara ve dengesiz beslenmeyle yapılan mücadelenin başaralı olması durumunda kanser vakalarının yüzde 70”inin engelleneci bildirildi.

Araştırmayı değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Dr. Ahmet Aksu, Türkiye”de kalp ve damar hastalıklarından sonra ölümle sonuçlanan en önemli hastalığın kanser olduğunu söyledi. Kanserle mücadelede etkin bir yol izlenilemezse yakın gelecekte çok büyük sağlık ve ekonomik sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çeken Aksu, “Kanserle mücadelede ortalama bir hastanın harcadığı para miktarı 50 ile 300 bin dolar arasında değişiyor” dedi.

Aksu bütün illerde kanserle mücadelenin yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirerek, “Bütün illerde kanser tanı ve tedavi metotlarının eksiksiz olarak uygulanacağı kanser savaş birimleri ve hastaneleri olmalıdır. Bunun yanında özellikle il sağlık müdürlükleri halk sağlığı günleri tertip etmeli ve kanserin önlenmesi için özellikle sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklar ile beslenme bozuklukları gibi konular geniş halk kitlelerine anlatılmalıdır” diye konuştu. Ayrıntılı bilgi:www.kanserken.com