Her gün 300 kişi sigaradan ölüyor

Yrd. Doç. Dr. Serhat Vançelik, sigara nedeniyle her gün ülkede 300 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi’nce 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle düzenlenen ‘Sigaranın Zararları’ konulu toplantıda konuşan Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Vançelik, sigara nedeniyle her gün ülkede 300 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Vançelik, hastane başhekimleri, kurum amirleri ve çok sayıda sağlık personeli katıldı. Toplantının açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Vançelik yaptı. Türkiye’de sigara tüketiminden her gün yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini belirten Vançelik, “Tüketilen sigaranın vermiş olduğu zararlardan dolayı her gün 300 insanımızı kaybediyoruz. Sigaranın sağlığımız üzerinde oluşturduğu büyük tehditleri var. Bu nedenle sağlığımıza dikkat ederek sigara içme alışkanlığımıza son vermeliyiz.” dedi.

Daha sonra konuşan Halk Sağlığı Uzmanı Okşan Çalıkoğlu, sigaranın zararlarıyla ilgili olarak görüntülü bir sunum gerçekleştirdi. Sigaranın kanser olma riskini artırdığının altını çizen Çalıkoğlu, “Sigarada, tahriş edici ve kanser yapıcı 4 binden fazla kimyasal madde var. Bunların 50 tanesi doğrudan kanser yapıyor. Akciğer kanseri, kanser nedeniyle ölümlerde birinci sırada bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni sigaradır.” diye konuştu. Çalıkoğlu, sigara içenlerin içmeyenlere göre 20 kat daha fazla kanser olma riskinin bulunduğunu vurgulayarak, pasif içicilerin içmeyenlere göre 3 kat daha fazla risk altında olduğunu belirtti.

Sağlık Müdürlüğü Psikoloğu Cüneyt Kaya da, “Sigarayı Bırakırken Yaşanılan Psikolojik Sorunlar” konulu konuşma yaptı. Kaya, “Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık. Fiziksel bağımlılığı yapan, sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir. Bireyin çocuğuna iyiyi ve kötüyü öğretirken sigara tüketmesi, çocuk için güven kaybına sebep olur. Bu da özgüven sorunu oluşturur ve çocuğun kendini iyi ifade edememesine sebep olur.” dedi.