‘Her işyeri sahibi 1 kişiyi istihdam etsin’

İşadamından işsizliği önleme reçetesi: Her işyeri sahibi 1 kişiyi istihdam etsin

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) meclis üyesi, ilde elektronik cihazlar pazarlayan işadamı Yusuf Ziya Büyüklü, işsizliğin giderilmesinde en etkili yolun; başlatılacak bir kampanya ile her işyeri sahibinin bir kişiyi yanında istihdam etmesi olduğunu belirterek, bu konuda ilk adımı da kendisinin atacağını kaydetti.

İşadamı Yusuf Ziya Büyüklü, ortaya attığı öneri ile dikkatleri üzerine çekti. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO)’nun meclis üyesi olan Büyüklü, oda meclisinin Şubat ayı olağan toplantısında söz alarak işsizliğin giderilmesinde en etkili yolun; bşlatılacak bir kampanya ile her işyeri sahibinin bir kişiyi yanında istihdam etmesi olduğunu, bu konuda ilk adımı da kendisinin atacağını kaydetti.

Projenin, Samsun’da son günlerde artan suç oranlarından esinlenerek doğduğunu anlatan işadamı Yusuf Ziya Büyüklü, işsizlik konusunda en iyi çözümün hangisi olacağı konusunda uzun uzun düşündükten sonra çareyi bulduğu istihdam yönteminde olduğunu kaydetti. Her iş yeri sahibinin yanında bir kişiyi istihdam etmesiyle hem suç oranlarının, hem de işsizliğin azalacağını vurgulayan Büyüklü, “İlimizde son zamanlarda yoğun bir şekilde yaşanan cinayet, yaralama, gasp, darp ve hırsızlık olaylarının temelinde ekonomik sorunlar ve işsizlik yatıyor. Yaşanan olumsuzlukların çözüm sürecinde çözüme katkıda bulunmak amacıyla böyle bir fikir üzerinde yoğunlaştım. Bir acil eylem planı olarak, STSO’nun önderliğinde başlatılacak bir kampanya ile bu sorunu bir nebze azaltabiliriz. Bu işsizliğe kalıcı bir çözüm olmaz ama orta ve uzun vadede yapılacak işsizlik konusunda çalışmalara katkı sağlayabilir. Önce her meclis üyesinin bir işsize iş vermesi ile insanlara örnek olunabilir. Daha sonra bu kampanya genele yayılabilir. Bu konuda ilk adımı ben atacağım ve bir kişiyi işe alarak istihdam edeceğim” dedi.

Sözkonusu önerisini yazılı olarak STSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da veren Büyüklü, böyle bir çalışmanın Türkiye geneline de yayılabileceğini ve başarılı olabileceğini sözlerine ekledi. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE)’nin verilerine göre, 2004 yılında 2 milyon 520 bin olan işsizlik, 2005 yılında değişmeyerek yüzde 10.3 olarak gerçekleşmişti. 2004 yılında işsizlik oranı kentlerde yüzde 12.7, kırsalda ise yüzde 6.8’di.