Her keseye uygun ‘umre’ var

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 umre programı ile ücretlerini belirledi.

Otel-1, Otel-2, Normal-1, Normal-2 ve Normal Ramazan olmak üzere 5 farklı programdan oluşan umre turları, 24 Martta başlayacak.

Otel-1 programını tercih edenler 4 gece Mekke, 3 gece Medine’de, Otel-2 ve Normal-1 programını seçenler, 7 gece Mekke, 7 gece Medine’de, Normal-2 programını tercih edenler ise 12 gece Mekke, 8 gece Medine’de kalacak. Ramazan programına katılacak vatandaşlar ise 20 gece Mekke, 10 gece Medine’de konaklayacak.

Mevlit, Regaip, Miraç, Berat kandilleriyle Kadir Gecesi’ni kutsal topraklarda geçirmek isteyenler, bu tarihlerdeki umre turlarını tercih edebilecek.

Umreye giden vatandaşlar, Otel-1 ve Otel-2 kapsamında 4 veya 5 yıldızlı otelleri seçtiklerinde kişi başına 890 ile 1695 avro, Normal-1 ve Normal-2 kapsamında müstakil odaları seçtiklerinde ise 760 ile 1250 avro arasında ücret ödeyecekler. Ramazan programının ücretleri ise kişi başına 1260 avro ile 1495 avro arasında değişiyor.

Bu ücretlere 4 ve 5 yıldızlı otellerde sabah kahvaltısı ile açık büfe akşam yemeği, müstakil odalarda ise sabah kahvaltısı ile akşam yemeği dahil olacak. Bu yıl ilk kez müstakil odalarda kalan umrecilere de yemek hizmeti verilecek.

Umre sezonu, 9 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında Ramazan ayında gerçekleştirilecek turla tamamlanacak.

Umre programı ve fiyatlarla ilgili ayrıntılı bilgi Diyanet İşleri Başkanlığının, “www. diyanet. gov. tr” adresinden öğrenilebilecek.

Umreye gitmek isteyenler, geçerlilik süresi bir yıl olan pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, beyaz fon üzerine çekilmiş 2 fotoğraf, seyahat ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu, aşı kartı, umreye yalnız gidecek 45 yaşından küçük kadınlarla 18 yaşından küçük erkekler noterden alınacak muvafakatname ve taahhütname, eşleriyle gidecek kadınlar evlenme cüzdanı fotokopisi, birinci derece erkek akrabasıyla gidecek kadınlar ise akrabalık belgesi ile il ve ilçe müftülüklerine başvurabilecek.

Pasaportlar, umreye gidecekler tarafından çıkarılacak, vizeler ise Diyanet İşleri Başkanlığınca alınacak. Umreye gidecekler, il sağlık müdürlüklerince uygulanacak olan Menenjit ACW 135 Y koruyucu aşısını yaptıracak ve aşı kartını da müftülüğe teslim edecek.

Seyahat süresince umrecilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ancak, uçak biletlerine fiyat artışı yapılması halinde, bu artışlar umreciden ayrıca alınacak.

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu kararına göre, umre turlarına katılanların çıkış ve giriş işlemleri, yolcu sayısının yoğunluğu dikkate alınarak, Adana, Ankara, Antalya, Bursa-Yenişehir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Samsun, Trabzon ve Van havalimanlarından yapılabilecek.