‘Her Köy Bir Sahnedir’ projesinde mahalle ve köy mekanları sahne olarak kullanılacak

Adana Sivil Gençlik Meclisi Tiyatro Topluluğu ekibi 'Her Köy Bir Sahnedir' projesiyle yola çıkarak köylerde ve mahallelerdeki mekanları sahne olarak kullanacak.

Gençlik Meclisi Genel Koordinatörü Mehmet Sarıca, kişisel gelişimlerinde devrim niteliği taşıyan bu çalışmayla fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracaklarını açıklayarak, projenin doğrudan köylerde ve kenar mahallelerde sosyal kültürel, açıdan dezavantajlı gençlere yönelik olduğunu ifade etti.

‘Her Köy bir Sahnedir’ projesi hakkında bilgi veren Sarıca şunları kaydetti: “Her Köy Bir Sahnedir projesiyle Hayata+Gençlik Fonu, Habitat ve Gündem 21 Gençlik Dergisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca Cola Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği 130 proje arasından ilk 10 proje arasına kalıp, Rock’n Coke özel ödülü aldık. Projenin amacı tiyatroyla buluşamamış gençleri tiyatroyla buluşturmaktır. Yarın oynayacağımız ‘Memleket misin? Nesin?’ adlı oyunumuz köy hikayelerimizden kurguladığımız komedi tarzında bir oyundur. 12 kişilik ekibimizle 12 köy ve mahallede sanat herkes içindir, her köy, her mahalle bir sahnedir’ diyerek köylere ve mahallelerde tiyatro oyunumuzu götüreceğiz. Aralık ayında Akıncılar Mahallesi ve Havutlu beldesinde 350 kişiye tiyatro oyunu sergiledik ve drama eğitimi verdik. Yarın da Akkapı’da bin kişilik Sidney Müzikhol’de Akkapı, Mıdık ve Havuzlu Bahçe mahallelerinde yaşayan gençelere oyunumuzu sergileyeceğiz.”