Her seyi devletten beklemeyen Turgutlu Lisesi ihtiyaçlarina özel okul zihniyeti ile çözüm üretiyor

MANISA - Son yillarda fiziki yapilanma ve ÖSS'de elde ettigi basarilarla Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik'ten tesekkür belgesi alan Turgutlu Lisesi, yakalanan basariyi özel okul zihniyetiyle okulun yönetilmesine bagliyor.

Manisa’nin Turgutlu ilçesinde bin 700 ögrencinin egitim ögretim gördügü Turgutlu Lisesi, ekonomik ihtiyaçlarinda son yillarda gelistirdigi yapilanma ile takdir topluyor. Yeterli ödenek alamamanin sikintisini zaman zaman yasayan devlet okullari, ihtiyaçlarina çesitli faaliyetlerle cevap buluyor.

Iki yil önce Turgutlu Lisesi Müdürlügü görevine atanan Muzaffer Karaçor, okulun fiziki yapilanmasi ve basari oranini yükseltmek için ürettigi gelir yapilanmasi ile takdir topluyor. Okul bahçesi ve konferans salonunu özel isletmeler ile dügün salonu ve benzeri faaliyetler için kiraya veren Karaçor, yillardir toprak futbol sahasi olarak hizmet veren alanda yapim çalismalari devam eden suni çim hali saha ile okulun ekonomik girdileri katlamaya hazirlaniyor.

Okul bütçesinden bir kurus harcamadan 60-65 milyar liraya tamamlanacak bir hali sahayi okula kazandiracaklarini belirten Okul Müdürü Karaçor, “2 yil öncesine kadar çok zor sartlarda egitim veren Turgutlu Lisesi, bugün ögrencilerin gipta ile bakacagi bir okul konumuna geldi. Bu tamamen özel okul zihniyetinin bir ürünüdür. Okul bahçesini yazlik dügün salonu olarak kiraya vermemizin yani sira yeniden dizayn edilen konferans salonumuzu yine özel bir isletmeye kiraya verdik. Ardindan Izmir’den görüstügümüz bir kisi ile yillardir toprak futbol sahasi olarak hizmet veren alana hali saha yapmak sartiyla bir yilligina kiraya verdik. Yaklasik 60-65 milyar liraya mal olacak olan tesis, ilçede esine rastlanmayan sentetik çim hali saha okulumuza önemli bir gelir saglayacak.” dedi.

Her seyin devletten beklenmemesi gerektiginin altini çizen Karaçor, “Ögrencilerimizin ve okulumuzun basarisi bizim için her seyin üstünde. Bu yapilanma tamamen özel okul zihniyetinin bir ürünüdür. 50 yillik okulumuzun siralarini degistirdik. Tesislerin tamamlanmasi ile okulumuz önemli bir gelir kapisi açilirken, ayni zamanda tesisler 07.00-18.00 saatleri arasinda ögrencilerimize hizmet verecek. Buda ayni zamanda ögrencilerimizin saglikli kosullarda spor yapma imkani saglayacak.” diye konustu.

26 yildir okulda ögretmenlik yapan beden egitimi ögretmeni Nihat Savas, Turgutlu’da ve okulda ilk defa böyle bir yapilanmaya sahit oldugunu ifade ederek, “Çok mücadele ettik sonunda basardik. Uzun dönem toprak saha olarak hizmet veren sahamiz 1987-88 yillarinda çim ekilmesine ragmen kalici olmadi ve 2 yilda bundan eser kalmadi. Suan 56×26 ölçülerde en büyük 5×2 kaleleri ile 8’erli maç yapma imkani olan 4 kabinli, sicak sulu soyunma odalari ve kafeteryasi ile mükemmel bir tesis. Bize bu imkani veren okul müdürümüze tesekkür ederiz.” dedi.