“Her Türk takımını yenebiliriz”

Galatasaray'ın teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp, her Türk takımını yenebilecek durumda olduklarını söyledi.

Feldkamp, Alman spor dergisi Kicker’de yayınlanan röportajında, Lincoln, Linderoth, Ayhan ya da Okan gibi oyuncuların sakatlanmasından doğan boşluğu dolduracak iki, üç genç oyuncunun bulunduğunu belirterek, ”Her Türk takımını yenebilecek durumdayız” dedi.

Lincoln’un sakatlığının kendisini formsuz bıraktığını belirten Feldkamp, Lincoln’dan 20 maç oynamasını beklediğini, Ayhan ve Lincoln’un 3 ay boyunca hazır olmadıklarını ve şimdi takımla yeniden çalışmaya başladıklarını ifade etti.

UEFA Kupası’nda turu geçmeyi hesapladıklarını ifade eden tecrübeli teknik direktör, ”Ancak Türklere gerçek bir şekilde yabancı futbolu anlatmak zor. Çevrede ve takım yönetiminde büyük bir heves var. Rakip takımın adını duyduklarında bir tur atlamış gibi oluyorlar. Bunu yönlendiremiyorsunuz. Teknik adam olarak, ‘rakip iyi, zor duruma düşebiliriz’ demek bile zayıflık anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Feldkamp, Galatasaray’ın 1992 yılında Eintracht Frankfurt’u elediği gibi bir sürpriz yapıp yapamayacağı sorusuna karşılık da ”Bu her antrenörün isteği. O dönemde haftalardan bu yana aynı şekilde oynayan bir takımımız vardı. Şimdi durum farklı. Son haftalarda 4, 5 oyuncumuz yoktu. Yine de takım bir gelişme sağladı” dedi.

”Sekiz yıllık bir aradan sonra 73 yaşında tekrar göreve geldiniz. Bunu kendinize neden yapıyorsunuz” şeklindeki soruya karşılık da Feldkamp, bunun yanlış olduğunu düşünmediğini, bunu bir kez daha yapabileceğini, Türkiye’de çok mutlu olduğunu belirtti.

Feldkamp, en güzel şeyin de özgürce istediği kararı verebilmek olduğunu ifade ederek, işler iyi gitmediği takdirde Galatasaray’la yollarını ayırabileceğini, bu duygunun kendisine şımarıklığa kapılmadan bir güven hissi verdiğini kaydetti.

Adnan Sezgin’in ”kendisini cennet bekliyor” şeklindeki sözlerini değerlendiren Feldkamp, ”Bu doğru olsaydı gelmezdim. Cennette olmak işin olmaması ve her şeyin sefasını sürmek demek, ancak benim çok çalışmam gerekiyordu ve bir şeyleri harekete geçirmek için taktik açıdan hassasiyet gerektiriyordu. Bu bir dağdı, cennet değil” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası’nda büyük bir beklenti içinde olduğunu da ifade eden Feldkamp, Türkiye’de de Almanya’da olduğu gibi, çeyrek finalden başka her şeyin hayal kırıklığı yaratacağını belirtti.