Her üç saniyede bir çocuk ölüyor

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın yayınladığı bir rapora göre dünyada yoksulluk, çatışmalar ve hastalıklar yüzünden her 3 saniyede bir çocuk ölüyor.

Gelişmiş ülkelerin oluşturduğu Sekizler Grubu’nun (G-8) Maliye Bakanlarının Rusya’da toplandığı sırada bir rapor yayınlayan Oxfam, G8 ülkelerinin geçen yıl verdiği fakir ülkelere yardım sözünü tutmadığını ve eğitim ve sağlık giderleri için toplam 37 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Oxfam, geçen yıl İskoçya’nın Gleneagles kasabasındaki zirve verilen dünyanın en yoksul ülkelerine yardım sözünün yerine getirilmediğini belirtti.

Raporda, 2005 ve 2006 yıllarında yardım miktarlarında ciddi artışlar olduğunun gözlendiği ancak bu artışın büyük bölümünün Irak ve Nijerya’nın borçlarının silinmesiyle sağlandığı ifade edildi. Ayrıca Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun 40 kadar ülkenin borçlarını iptal etmesinin meyvelerini verdiği, ancak her çocuğun okula gidebilmesi için hala 10 milyar dolara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Tıbbi yardımlar içinse 27 milyar dolara ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Oxfam’ın raporunda, Gleneagles’daki zirveden beri yoksulluk, çatışmalar ve hastalıklar nedeniyle 500 bin anne ile 11 milyon çocuğun öldüğü, bunun da her bir dakikada 1 annenin, her 3 saniyede bir çocuğun hayatını kaybettiği anlamına geldiği belirtildi.