Her yıl 200 bin kişi sigaradan ölüyor

Türkiye'de her yıl 200 bin insan sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Günde 5 adet sigara içen bir kişi, Çernobil kazasının 100 kilometre çevresinde bulunan biri kadar radyasyon alıyor.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı, sigara ve alkol kullanımının zararları konusunda vatandaşları uyardı. Sigara ve alkol kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırladığı bildirilen açıklamada; sigaranın 4 binden fazla zehirli kimyasal madde içerdiğine dikkat çekildi. Sigara kullanımının en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer aldığı kaydedilen açıklamada, bu nedenle Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı.

Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine; alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığına dikkat çekilen açıklamada “Sigara peptik ülser, kronik bronşit, felç, astım, reflü, erken menapoz, diş eti iltihabı, kemik erimesi ve katarakt hastalıklarına zemin hazırlarken,hamilelerde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de beraberinde getiriyor” denildi. Açıklamada, sigarada bulunan nikotinin bağımlılık yapan bir madde olduğu ve sigara dumanının içerdiği katranın akciğerlere zarar verirken, karbon monoksitin kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya yol açtığı, atardamarların iç duvarlarına zarar verdiği ve kalp krizine neden olduğu belirtildi.

Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan ‘dioxin’ maddesinin, öldürücü etkiye sahip bir zehir olduğu ifade edilen açıklamada, “Sigara dumanının içerdiği amonyak, arsenik hidrojen, siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli olan maddeler ise ‘insan ölümlerine’ zemin hazırlıyor. Günde 5 adet sigara içen bir kişi, Çernobil kazasının 100 kilometre çevresinde bulunan biri kadar radyasyon almaktadır” ifadelerine yer verildi.

“HAMİLEYKEN ALKOL TÜKETEN BAYANLARIN BEBEKLERİNİN ZEKALARI DÜŞÜK OLUYOR”

Açıklamada; alkol kullanımının kanser, yüksek tansiyon, siroz, ülser, gastrit ve kalp hastalıklarının oluşumunda ‘temel risk faktörü’ olduğu ifade edilerek şu görüşlere yer verildi: “Beslenme bozuklukları, kronik ishaller, karaciğer iltihabı ve mide kanamalarına yol açan alkol kullanımı, hamile bayanlar için çok büyük riskleri beraberinde getiriyor. Hamileliği süresince alkol tüketen bayanlar, sakat ve erken doğum ile bebeklerinde zeka geriliği riskleriyle karşı karşıyadır.”

Tütün, sigara ve alkolün güçlü bağımlılık yapma özelliğine sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada;sigara içmeyi bir kez deneyen her dört kişiden üçünün ‘sigara tiryakisi’ olma riskinin varlığını koruduğu kaydedildi.

Açıklamada; sigara ve alkolün özellikle genç kuşak için ‘ciddi bir tehdit’ oluşturduğuna dikkat çekilerek; Uluslararası Kanser Örgütü’nün kanserle savaşta ‘sigaranın yok edilmesi, alkol kullanımının ise kısıtlanması’ gereğini esas aldığı bildirildi.