Her yolcunun ayrı bir hikayesi var

Bağdat'ta düşen Moldavya uçağının acısı Türkiye'deki 34 ailenin yüreğine düştü. Kulak İnşaat bünyesinde Irak'a çalışmaya giden işçilerle ilgili ilginç bilgiler geliyor.

AYLIK EVLİLERDİ

Adana’dan kalkan ve Bağdat’ta havaalanına iniş sırasında düşen uçakta yolcu olarak bulunan Serkan (29) ve Olcay Geyik’in (23), 6 aylık evli oldukları, makine mühendisi Serkan Geyik’in, Irak’ta inşaat işleri yapan Türk firmasında bir yıldır çalıştığı bildirildi. Serkan Geyik’in Yalova’da oturan işçi emeklisi babası Mesut Geyik, ev hanımı olan eşi Hayriye ile oğlu ve gelininden gelecek sağlık haberlerini beklediğini söyledi.

AA muhabiriyle telefonda güçlükle konuşabilen Mesut Geyik, Serkan ve Olcay Geyik’in de içinde bulunduğu uçağın Irak’ta düştüğü haberini, olayı televizyondan duyan oğlunun arkadaşlarının aramasıyla öğrendiğini, hala olayın şokunu yaşadığını belirtti. Geyik, haberin duyulmasının ardından evlerine, yakınları ve komşularının geldiğini ifade etti.

Makine mühendisi olan oğlunun yaklaşık bir yıl önce vatani görevini tamamlayarak Yalova’ya döndüğünü belirten Geyik, askerden geldikten bir ay sonra da Adana’daki Kulak İnşaat’ın, iş başvurusunu kabul etmesiyle Irak’ın başkenti Bağdat’ta çalışmaya başladığını kaydetti.

Olcay Geyik’le geçen yılın Temmuz ayında evlenen Serkan Geyik’in, eşini de inşaat firmasınca Irak’ta kendilerine tahsis edilen eve götürdüğünü anlatan Mesut Geyik, şöyle konuştu: ”Serkan’la Olcay, Kurban Bayramı tatilini geçirmek için bayramdan iki gün önce Irak’tan gelmişti. Bayram tatili bitince de geçen hafta Adana’ya gidip yaklaşık bir hafta inşaat firmasının konuğu oldular. Uçakları sabah Adana’dan havalanmış. Yaşayıp yaşamadıklarını bilmiyoruz, ama umut içinde onlardan gelecek sağlık haberlerini bekliyoruz.’

ADANA’DA AZİZ GELİNCİ’NİN EVİNDE YAS

Bağdat’ta havaalanına iniş sırasında düşen uçakta bulunan, Adana’daki Kulak İnşaat firmasının işçilerinden Aziz Gelinci’nin (56) ailesi yasa boğuldu.

Seyhan ilçesinin Mahfesığmaz Mahallesi’ndeki evi, olayın duyulmasının ardından bir anda yakınlarıyla dolup taşan Aziz Gelinci’nin babası Yusuf Gelinci (80), çok düşük bir ihtimal de olsa oğlunun yaşıyor olmasını ümit ettiğini söyledi.

Olay nedeniyle sinir krizleri geçiren yaşlı baba Yusuf Gelinci, ”Oğlum İncirlik Hava Üssü’nde yıllarca çalıştı, emekli oldu. Ama emekli maaşı bu devirde yeter mi? Karşı çıkmama rağmen, aldığı para yetmediği için ölümü göze alıp Irak’a gitti. Bu Irak’a ilk gidişiydi, daha işbaşı bile yapmamıştı” dedi. Yakınları, evli ve iki çocuk babası Aziz Gelinci’nin, Irak’a gitmeden önce, firmaya bir belge imzalayıp verdiğini, her türlü riski göze aldığını kabul ettiğini söylediler.

PASAPORTU ÇIKARAMAYINCA KURTULDU

Kulak İnşaat firmasına bağlı olarak yaklaşık bir yıl önce 800 dolar ücret karşılığında Irak’a çalışmaya giden, Mehmet Çelikkıran pasaport ve vize işlemleri yetişmediği için uçağa binemediğini söyledi.

Bağdat’ta uçağın düştüğünü duyunca Kulak İnşaat firmasına gelen Çelikkıran (50), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Ayvalık köyünde yaşadığını, yaklaşık bir yıl önce köylüsü Mehmet Tilki (37) ile Irak’a gittiğini, ABD askerlerine koruma bariyeri çekme işinde çalıştıklarını belirtti.

Mehmet Çelikkıran 16 Aralıkta bayram iznini geçirmek üzere Adana’ya geldiklerini belirterek, şunları kaydetti: ”Mehmet Tilki ile birlikte ben de uçağa binecektim. Ancak pasaport ve vize işlemlerim yetişmediği için kaldım. Aynı uçakta olabilirdim. Burada şartlar uygun olmadığı için çalışmak zorunda kalıyoruz. Çok üzgünüm.”