‘Herkes romana yönelirken şiir ödülü almak gurur verici’

Altın Portakal Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi Birhan Keskin, ödülünü Dünya Şiir Günü’nde aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından 10.’su verilen Altın Portakal Şiir Ödülü, geçtiğimiz yıl yayınlanan altıncı kitabı ‘BA’ ile Birhan Keskin’e layık görülmüştü. Gülten Akın’dan sonra Altın Portakal Şiir Ödülü’nü alan ikinci kadın şair olan Keskin’e ödülü, dün akşam, Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Keskin, plaketini ödülün geçen yılki sahibi Yücel Kayıran’ın elinden aldı.

Tören sonrası görüştüğümüz Birhan Keskin, Altın Portakal Şiir Ödülü’nün kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Keskin, “Geçmişte ödül alan kişilere baktığımda, hepsinin benim değer verdiğim, nitelikli insanlar olduğunu görüyorum. Dolayısıyla böyle bir ödülün bana layık görülmesi son derece gurur verici.” diye konuştu. Türkiye’de şiirin hak ettiği yerde olmadığının üzerinde önemle duran şair, son yıllarda romana doğru bir yönelmenin yaşandığına dikkat çekti. Keskin, “Gerçek şairler için kitaplarının satıp satmamasının pek önemi olmaz. Benim için de bu hiç önemli değil. Son dönemde romana bir yönelme var ve herkes roman yazma, okuma derdinde. Roman da okunsun, fakat bizim en derin kaynağımız şiirdir. Romanın 150 yıllık bir tarihi vardır; ancak şiir bir deryadır. Bunları düşündüğümde, romana olan ilginin 3-5 yıl sonra durulacağını söyleyebilirim.” dedi. Türkiye’de herkesin şiir yazdığını; ancak şiir okuyanın çok az olduğunu söyleyen Keskin, sorunların temelinde de bu anlayışın yattığını ifade etti. Keskin, “Ülkemizde eline kalemi alan şiir yazıyor. Şu kabul edilmeli ki, nitelikli şiir yazmak için öncelikle iyi bir okuyucu olmak zorundasınız. Geçmişteki mirası görmezden gelemezsiniz. Sizden öncekiler ne yazmış, nasıl yazmış bunları bilmelisiniz.” diye konuştu.

BİRHAN KESKİN – Yeni kitabı “Y’ol” nisanda çıkıyor

Birhan Keskin’in yeni şiir kitabı “Y’ol” önümüzdeki ay çıkacak. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde 43 parçalık tek bir şiir yer alıyor. Kitapta işlenen ana tema ise ‘adalet’ ve ‘zalimlik’. Keskin, bu temalar üzerinde durma sebebinin, günümüzde ‘vicdan’ın kaybolması olduğunu belirtiyor: “Vicdanın yerini şiir alıyor. Önümüzdeki dönemde şiir, vicdanın yaptığı işi yapacak.”