Herkesin diyeti kendine olmalı

Zayıflama uğruna günlerce aç kalmak sağlıklı bir diyet için yeterli değil. Çünkü her insanın metabolizmasına uygun bir diyet uygulanması gerekiyor.

Hisar Intercontinental Hospital diyetisyenlerinden Canan Özal Kuzum, “Günümüzde artık kişiye özel uygulanan diyetlerin sağlıklı bir şekilde kilo vermek için en iyi yöntem olduğu kabul ediliyor.” diyerek, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yönde tavsiyede bulunduğunu söylüyor.

Kuzum, diyet sonrası döneme de dikkat çekerek, eski kötü beslenme alışkanlıklarına dönmemek gerektiğini vurguluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şişmanlığı, “vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu” olarak tanımlıyor. WHO, bilinçsiz yapılan diyetlerin vücut metabolizmasını bozduğunu ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığını belirtiyor. Bütün sağlık otoriteleri günümüzde sağlıklı bir şekilde zayıflamak için kişiye özel diyet yapmanın en uygun yöntem olduğunu kabul ediyor. Şişmanlık, aşırı miktarda beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, kalıtım, psikolojik sorunlar, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı, sigarayı bırakma, alkol kullanımı gibi pek çok değişik faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sebebi her ne olursa olsun şişmanlık tek başına olduğu gibi şişmanlığa bağlı başka sorunlarla yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalık olarak kabul ediliyor. Kontrolsüz uygulanan sağlıksız diyetler, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabiliyor. Diyetten önce kaç kilo verileceğini ve bu kiloyu ne kadar sürede verilebileceğinin belirlenmesi gerekiyor. “Asla kısa sürede kilo kaybedilmesi planlanmamalı.” şeklinde konuşan Kuzum, “Kilo kaybı, haftada yarım veya bir kiloyu geçmemelidir.” diyerek hızlı kilo kaybının iyi bir diyet yöntemi olmadığını vurguluyor.