‘Herkez yargi bagimsizligini içine sindirmeli’

ANKARA- Adalet Bakani Cemil Çiçek, bir seyin yasada yazili olmasinin yeterli olmadigini, onun toplum tarafindan özümsenmesi gerektigini belirterek, yargi bagimsizliginin herkes tarafindan benimsenmesi gerektigini söyledi.

Türkiye’de sanki yangi bagimsizliginin önündeki tek engel HSYK’nda Bakan ve müstesarinin bulunmasiymis gibi gösterilmesinin yanlis oldugunu vurgulayan Cemil Çiçek, yargi bagimsizliginin bu kadar dar bir alana sikistirilmasinin, fotografin tamaminin görülmesini engelledigini kaydetti.

Yargi bagimsizliginin herkesi ilgilendiren genis bir konu oldugunu, evvela herkesin yargi bagimsizligini içine sindirmesi gerektigini dile getiren Bakan Çiçek, “Ancak yargi bagimsizligini içine sindirmesi gerekenlerin, pek de sindiremedigini görüyoruz” diye konustu. Bir seyi yasaya veya Anayasaya yazmanin yeterli olmayacagini, onun evvela toplumda özümsenerek uygulamaya konulmasi gerektigini belirten Bakan Çiçek, “Konusurken düzgün konusup, isimize geldiginden onu dolandirarak baska degerlendirmeler yapilmasi yanlistir” dedi.