‘Herşeye rağmen babamızı seviyorduk’

Irak Savaşı’nın başlamasının ardından Ürdün’ün başkenti Amman’a kaçan Saddam Hüseyin’in kızı Rana, Sunday Times gazetesine konuştu.

Irak Savaşı’nın başlamasının ardından Ürdün’ün başkenti Amman’a kaçan Saddam Hüseyin’in kızı Rana, Sunday Times gazetesine konuştu. Saddam’ın idamını değerlendiren Rana (33), “Babam, benim ve kızkardeşimin kocalarını öldürttü. Ama bu onu sevmemize engel değil” dedi. Rana Hüseyin’in sözlerini şöyle sürdürdü:

* Amerikalılar Irak ve Arap dünyasını aşağılamak için babamı alçakça öldürttü. 26 Aralık günü avukatlar gelip “Kesin kararlılar. Babanı öldürecekler” dedi. Hepimiz Ragad’ın evinde toplandık.

* Bir mucize için dua ettim. Onu son bir kez göreceğimi umuyordum. Ölüm haberi gelince dualar gözyaşına döndü. Günlerdir ağlıyorum.

* Babam, benim ve kızkardeşimin kocasını öldürttü. Ama bu ona sevgimi azaltmadı. Körfez Savaşı’ndan sonra eşlerimize uyup hatalar yaptık. 1995’te kocam Hüseyin Kamil, babamı BM ile işbirliğine zorladı. Sonra da Ürdün’e kaçıp, BM’ye Irak’la ilgili bilgi sızdırdı. Biz de onunla giderek babamı utandırdık. 1996’da babam bizi affetti ama eşlerimizden boşanır boşanmaz onları öldürttü. Bunu da bizi sevdiği için yaptı.