HES’e karşı çıkan köylüye ‘hukukun dışına çıkmayın’ uyarısı

Antalya Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Ahmetler köyüne yapılacak olan hidroelektrik santraline (HES) karşı olan köylülere, muhtemel eylemlere karşı 'hukuk' uyarısında bulundu.

Antalya Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Ahmetler köyüne yapılacak olan hidroelektrik santraline (HES) karşı olan köylülere, muhtemel eylemlere karşı ‘hukuk’ uyarısında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Manavgat’ın Ahmetler köyü Ahmetler Kanyonu üzerinde yapımına başlanan HES’le ilgili köylüler, kolluk kuvvetleri ve şirketin özel güvenlik ekipleriyle yaşanan tatsız olaylar sonrası Gençler Köyü Muhtarı Hüseyin Kızılakaya, Ahmetler Köyü Muhtarı Mustafa Yıldız ve Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Güzel, Kaymakam Bulgurlu’yu makamında ziyaret ederek yaşanan sıkıntıları anlattı.

İki köy muhtarı ve dernek başkanını dinleyen Bulgurlu, Ahmetler köyünde HES yapımına yönelik çalışmaya bağlı gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan Bulgurlu, HES’in yapılmasını istemeyen köylülerin bu çerçevede hareket etmelerini istedi. Hukuk dışı olayların, iki köyde kargaşa çıkarmak isteyen kişilerin ekmeğine yağ süreceğine dikkat çeken Bulgurlu, şunları söyledi: “Bir mülki amir olarak sizin anlattıklarınızı üstlerimize ve ilgili kurumlara aktarmam benim görevim. Sizden istirhamım kimseyi tedirgin etmeden, HES’in köyünüze yapılmamasına ilişkin her girişiminiz hukuk çerçevesinde olsun. Hukuk dışı her olay Ahmetler ve Gençler köyüne zarar verir. Konu yargıya intikal etmişse sonuçlanmasını bekleyelim. Yargı, köyde HES yapımını hukuka uygun bulmazsa ilgili firma zaten çalışma yapamaz. Bunun da dışında her olan köyde olay çıkarmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürer. Bunun dışında köylüye baskı uygulayan, kaba şiddet uygulayan kişiler varsa ilgili mercilere başvuruda bulunmaları gerekir. Ülkemiz hukuk devleti, hiç kimse kaba kuvvet kullanamaz.”

Dernek Başkanı Mustafa Güzel ise ilgili firmanın, çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu oluşmadan çalışmalara başladığını iddia etti. HES’in köylerine verdiği zararla ilgili Akdeniz Üniversitesi’ne rapor hazırlattıklarını belirten Güzel, köylerinde devam eden çalışmaların bir an önce son bulmasını istedi.