‘Hesabı olup da sormayan da vermeyen de namert’

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben, "Soracak bir hesabı olup ta sormayan namert. Sor. Verecek bir hesabı olupta vermeyen de namert" diye konuştu.

Burada bir konuşma yapan Mumcu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün gazetelere yansıyan bazı sözlerini hatırlatarak, “Sayın Başbakan demiş ki, üslup tartışmasını yeniden açmak istemiyorum. Ama anlaşılan o ki sayın Başbakan bu tartışma için malzeme vermeye devam edecek. Demiş ki, ‘eskilerin pisliğini temizliyoruz’. Ve şahsımı da kastederek sen eskiden genel başkan vekili değil miydin, bakan değil miydin?” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ı söz konusu açıklamalarından ötürü eleştiren Mumcu, “O eskilerin pisliği dediğin var ya, o pislik tanımı içine aldıkların var ya, bir bak etrafına. Onlar şimdi neredeler… Senden önce, senden öncekilere haram sofrası kuranlar seni de o haram sofrasına oturttular. Bir bak sofrada kimlerle beraber oturuyorsun… Sen milleti geçmişle korkutacağına, müjdeleyici ol. Sen milleti geçmişin mirası ile korkutacağına bir bak bakalım geçmişin mirası nerede. Bir bak bakalım milletin sana duyduğu iltimatı, nasıl 3 kuruşluk menfaat için nasıl sana kurulan, senden öncekilere kurulan haram sofrasında harcadın” diye konuştu.

AK Parti’nin Anayasa değiştirecek çoğunluğa sahip olduğunu vurgulayan Mumcu, “Buna rağmen, Başbakan böyle eveleyip geveleyip duruyorsa onun söyleyecek sözü kalmamış demektir. Neyin hesabını soracaksan sor. Soracak bir hesabı olup ta sormayan namert. Sor. Verecek bir hesabı olup vermeyen de namert. İmalı konuşma, ima korkakların dilidir. Açık ol, samami ol, delikanlı ol…” ifadesini kullandı.

“ANKARA VE İSTANBUL’UN ŞİŞMAN KEDİLERİNİN İŞİ İYİYE GİDİYOR”
Erkan Mumcu, ekonominin iyiye gittiği yönündeki söylemlerin de doğruyu yansıtmadığını, her kesimden insanların sıkıntı içinde olduğunu ileri sürdü. İşleri iyiye giden tek kesimin Ankara ve İstanbul’un şişman kedileri olduğunu söyleyen Mumcu, şöyle devam etti: “Dün bir arkadaşım dedi ki; ‘sen kimin işi iyiye gidiyor’ diye sorup duruyorsun. Ben buldum cevabını. İstanbul’un şişman kedilerinin işi iyiye gidiyor. Tabii Ankara’nın şişman kedileri de var. Ankara’nın, İstanbul’un şişman kedilerinin işi yolunda gidiyor. Kim bu işi yolunda giden şişman kediler merak etmiyor musunuz? Başbakan’ın randevu defterine bakın görürsünüz. Ben nereden mi biliyorum? Onlar pekmeze üşüşen, hani bir zümre var ya, Tufeyli zümresi. Onlar gibi her iktidarın çevresine çöreklenirler. Nasıl yaparlar bilmiyorum ama yaparlar. Ondan sonra haktan, hukuktan, adaletten bahsedeceksin. Buna kimse inanmaz.”