‘Hesap bilmeden konuşmayın’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerine yüklenerek, "Bu ülkede hesap bilmeyenler var. Hesap bilin öyle konuşun." dedi.

AK Parti Rize İl Başkanlığı tarafından organize edilen bayramlaşma törenine katılan Başbakan Erdoğan, kürsüye çıktıktan sonra uzun süre yoğun tezahüratlar nedeniyle konuşmasına başlayamadı. ‘Vur Vur inlesin, Deniz Baykal ve Erkan Mumcu dinlesin’ sloganları attılar. Başbakan Erdoğan bu sloganlar üzerine, “Bugün Kurban Bayramı. Biz vurmaya kırmaya, ayrımcılığa değil, barışa, sevgiye ve kardeşliğe geldik. Bizi diğer partilerden ayıran özellik buradadır. Bizi 3 Kasım’da iktidara taşıyan anlayış buradadır. bu ülkede, 2*2=3, 2*2=5 diyenler var. Yazın da kışın da, gece gündüz de 2*2=4’dür. Bu hakikati düzeltmek için geldik. Bunu göremeyenler veya görmek istemeyenler var. Zaman zaman AK Parti’nin Türkiye’de yüzde 25’lik bir kesimini temsil ettiğini söylüyorlar. Hesap bilmiyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde demokrasinin içinde seçime katılmayanlarla seçim yapılmaz. Seçime kim katılmışsa bunlar üzerinden hesap yapılır. Yüzde 34 oranının gerçeği de budur. Keşke yüzde 100 oylama olsaydı katılım daha net ortaya çıkardı. Yüzde 34 oyla nasıl meclisin yüzde 65’i temsil edilir diyorlar. Onlara 1987 yılında neredeydiniz diyorum? Bununla ilgili kanun değişikliği yapıldığında neredeydiniz? AK Parti’ye acemi diyenlere bu millet 3 Kasım’da faturasını kesti. Türk milleti dürüst siyaset arzuluyordu. İşte biz 81 vilayette 42 bin denek üzerinde yaptığımız araştırmalar neticesinde AK Parti’yi kurduk. AK Parti bu milletin partisidir.” dedi.

Partililere, 3 Kasım seçimleri öncesi bu millet güven kaybetmemiş miydi, istikrar kaybetmemiş miydi? Çay paralarını alabiliyor muydunuz?” diye sorunca vatandaşlar da, güven ve istikrara evet, çay paraları sorusuna ise hayır cevabını verdi. “Şimdi ise güven ve istikrar var. Karadeniz Sahil Yolu’nu 2005 yılı sonunda bitireceğimiz sözünü vermiştik. Bazı aksamalar, engeller oldu. 2006 yılı sonunda inşallah bu yolu bitireceğiz. Yaklaşık 20 yıllık rüya bitecek. Göreve geldikten sonra enflasyon canavarıyla boğuşuyorduk. Bugün yüzde 7.7’lere düştü. Bu durumu yeterli görmüyoruz, daha da düşecek. Ana ve yavru muhalefet diyor ki Türkiye’nin borcu aşırı derecede artıyor. Devletlerin borç hesabı milli gelire oranı ile tespit edilir. Japonya başbakanını dün misafir ettim. Kendisine ne kadar borcunuz var diye sordum. 7 trilyon dolar dedi. Bunun gayrisafi milli hasılaya oranı ise yüzde 140 dedi. Sonra bana bir benzetme yaparak, ‘bizi AB’ye almazlar. Bu borç kriterlerine ters düşer. İkinci bir olay ise bizde idam halen var.’ şeklinde cevap verdi. Ana ve yavru muhalefete diyorum ki, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en güçlü ekonomiye sahip bir ülkenin bu kadar borcu varsa, o zaman size hesap bilin diyorum. Bizden önce bankalar, fona devredilirken, bugün fona devredilen banka yok. Hortumlamaya modern manada görev zararı yani hırsızlama deniliyordu. Şimdi bütün bankalar kar ediyor. Niye? Çünkü denetim var. Hal böyle olunca bankalar da kar ediyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin 15 ilinde 15 üniversite kurulmasını sağladıklarının altını çizen Başbakan Erdoğan, “Meclisten bu yasayı geçirerek cumhurbaşkanına gönderdik. Cumhurbaşkanı geçici madde nedeniyle bu yasayı parlamentoya iade etti. Üzerinde çalışmalar yapıp tekrar göndereceğiz. Bunda kararlıyız. Günümüzde gelişerek değişenler olduğu gibi değişmemekte ısrar edenler var. Mevlana’ın deyimiyle, ‘Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.’ Halen dünde kalanlar var. Bu tren yol aldı, hızla gidiyor. Yapacağımız çok şey var.” şeklinde konuştu.

Kuş gribi vakası dolayısıyla koordinasyon merkezi kurulmadığı ve bunun başında bulunmadığı yönünde eleştirilen Başbakan Erdoğan, “Bazıları bizim koordinasyon merkezinin başında durmadığımız yönünde eleştirilerde bulunuyorlar. Bunlar, koordinasyon merkezinin başında olduğumu dahi bilmiyorlar. Kardeşim bu devirde telefon, teknoloji diye birşey var. Sadece masa başında oturarak işler halledilmiyor.” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan’a konuşmasından sonra sivil toplum örgütü ve kuruluşları, Rize Üniversitesi’nin kurulmasından dolayı çeşitli hediyeler taktim etti. Başbakan Erdoğan daha sonra Rize Valiliği’ne giderek Vali Enver Salihoğlu’nu makamında ziyaret etti.