Hibe çetesi operasyonunda gözaltına alınan 77 kişiden 70’i tutuklandı

Bursa Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından 500 polisin kakıtımıyla düzenlenen hibe çetesi operasyonunda 70 kişi tutuklandı.

Bursa Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından 500 polisin kakıtımıyla düzenlenen hibe çetesi operasyonunda 70 kişi tutuklandı. Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale, İzmir ve Antalya’da düzenlenen eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınan ve aralarında damızlık birliği yöneticileri, devlet memurlarının da bulunduğu zanlıların hükümetin verdiği hayvancılık destekleme primlerini, sahte belgelerle amacı dışında kullandıkları belirlendi.

Mustafakemalpaşa’da çete halinde devletin verdiği tarım ve hayvancılık hibe kredilerinde usulsüzlük yaptıkları ileri sürülen ve aralarında devlet memurlarının da bulunduğu kişilerin olduğu yönündeki bilgiler üzerine savcılık geniş çaplı soruşturma başlattı. Tam iki yıl süren hazırlığın ardından Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 500 polisin katılımıyla dün 6 ilde belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenledi. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulan örgüt kapsamında kamu kurumu aleyhine nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet almak, rüşvet vermek’le suçlanan 77 kişi gözaltına alındı. Aralarında veterinerler, devlet memurları, birlik yöneticileri ve hayvan yetiştiricilerinin de bulunduğu 77 kişi Mustafakemalpaşa Adliyesi’ne sevkedildi. Yargılama sonucunda zanlılardan birlik yöneticisi bir kadının da aralarında bulunduğu 70 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zanlıların; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2010 yılında hayata geçirilen ‘hayvancılığı destekleme kredileri’ni sahte belge ve rüşvetle hibe krediyle hayvanı alıyormuş gibi göstererek devleti, belirlenen rakamlara göre 10 milyon lira üzerinde dolandırdığı ortaya çıktı. Çete üyelerinin son zamanlarda sosyal paylaşım siteleri üzerinden milyonlarca insanın kurduğu sanal çiftlerin benzerinin dolandırıcılık amacıyla oluşturulduğu tespit edildi. Gerçekte olmayan hayvanlar için kredi alan çeteye yönelik düzenlenen operasyon Bursa’da büyük yankı buldu.