Hiç cinayet işlenmeyen ilçe

Türkiye'de şiddet olayları köylere kadar yayılırken, Sakarya'nın 10 bin nüfusa sahip Taraklı ilçesinde bu güne kadar hiçbir vurgun ve cinayet olayına rastlanmadı.

Türkiye’de öyle bir kasaba var ki şimdiye kadar hiç bir vurgun ve cinayet işlenmedi. 1299 yılında Osmanlı topraklarnın bir parçası olan Taraklı, sadece Osmanlı dönemi tarihi eserleriyle değil, örnek sosyal yaşantısıyla da varlığını sürdürüyor. Taraklı Belediye Başkanı Vekili Alaattin Yılmaz, bunun sebebini ‘Osmanlı ruhunun yaşatılması’ olarak açıkladı.

Yılmaz, şunları söyledi: “Burası hala bir Osmanlı kasabası. Herkes birbirine saygılı ve hoşgörülü. Burada hiçbir şey için kavga edilmez. Meseleler büyüklerin araya girmesi ve istişare ile çözülür. Ben büyüklerimden buranın halkının bir cinayet işlendiğini hiç duymadım. 55 yaşındayım ve bu hayatım boyunca hiçbir cinayet ve vurguna şahit olmadım. Ayrıca büyük bir hırsızlık ve gasp olayı da vuku bulmuş değildir.”

TARAKLI’DA EMNİYET TEŞKİLATI YOK

Taraklı’da emniyet teşkilatı bulunmuyor. Alaattin Yılmaz, bununla ilgili de şu bilgileri veriyor: “Polise burada gerek kalmıyor. Bu bakımdan ilçe olmasına rağmen burada emniyet amirliği bulunmuyor. Jandarmamız var. İlçenin bütün güvenliğini Jandarma sağlıyor. Zaten onlara da iş düşmüyor.”

Bu arada Taraklı’da bir yere giden esnaf gündüz vakti dükkanını kilitlemiyor. Aynı zamanda tuhafiye dükkanı işleten Alaattin Yılmaz, bu gün bile gündüz vakti bir yere giden esnafın Osmanlı geleneğini sürdürerek dükkanını kiletlemediğini söyledi. Osmanlı döneminde gece bile dükkanların hiç kilitlenmediğini ve kilit mefhumunun bulunmadığını kaydeden Yılmaz, “Bu gün bu gelenek kısmen sürüyor. Esnaflar gün bitiminde evlerine giderken bazı eşyaları dışarıda bırakıyor, hiç bir şey olmuyor. İlçemizde büyük bir huzur hakim. Belki bu, ilçenin hiç göç almamasına bağlı olabilir. Yerleşik insanları da Osmanlı terbiyesi aldığından ilçemiz inşallah bu şekilde hep huzurlu olacak.” şeklinde konuştu.