‘Hiç kimse bir askere sırtını dayayıp oturamaz’

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, siyayi otoritenin çözüm üretmesi gerektiğini belirterek, "Askere sırtınızı dayayıp oturamazsınız.

Mehmet Ağar, çeşitli ziyaret ve toplantılara katılmak üzere geldiği İzmir’de Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı gezip cuma namazını Hisar Camisi’nde kıldı. Ağar, burada cenaze namazı kıldıktan sonra imam odasında görevliler ve halkla sohbet etti. Çeşitli incelemelerde bulunma üzere iki günlüğünü İzmir’e gelen DYP Genel Başkanı, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine Türkiye’nin ekonomisi ve geleceği üzerine bir konferans verdi. Öğrençilerin sorularını da cevaplandıran Ağar, “Siyaset kendi başına çözüm üretemez. Çözümü hükümetler üretir. Türkiye’nin en önemli meselesi ülkenin güvenliğini, sükunetini temin etmektir. 1973’ten bu yana bir takım siyasi kalkışmalar oldu. Bu siyasi kalkışmaları önleyecek güç meşru olmalıdır. Hükümetin meşru otoritesi polistir, jandarmasıdır. Buna gücün yetmediği yerde askerdir. Dolayısıyla sorumlunun ta kendisidir.” dedi.

Uygulanan politikalar nedeniyle Türkiye’de üretim ve yatırımın durduğunu, işsizliğin devam ettiğini öne süren Ağar ”Bu yatırımsızlığa, bu işsizliğe, bu çaresizliğe dünyada hiçbir hükümet dayanamaz. Bu hükümetin de gidişinin sebebi bu olacaktır” dedi. Bunun, Türkiye’nin bir tıkanma noktasına gelmesinden kaynaklandığını ileri süren Ağar, hükümetin 2001 kriziyle ortaya çıkan ekonomik tabloya çözüm getiremediğini savundu.

Ağar, hükümetin, 2001 yılında ortaya çıkan krizin beraberinde getirdiği ekonomik programı, gerçekçi bir çözüm sunmamasına karşın aynıyla sürdürmekle kalmayıp, IMF ile 3.5 yıllık yeni bir stand-by anlaşması imzaladığını belirterek, şöyle konuştu: ”Yapılan bu programların hiçbir yerinde esnaf yoktur. Çiftçi, emekli, KOBİ yoktur ve bu programlarda ana eksende çıkan arızalar nedeniyle artık sanayici de bu program dışında kalmıştır. Türkiye sadece bir tuzu kuru kesimin problemlerinin halledildiği ekonomi programıyla yoluna devam edemez.”

Ağar, Türkiye’nin bugün için üretimi, yatırımı defterinden silmiş bir görünümde olduğunu öne sürerek, ”Böyle bir Türkiye olamaz. Senede 500-750 bin arasında genç nüfusun ekonomiye ve toplum hayatına girdiği bir dönemde Türkiye, bu işsizlik boyutunu taşıyamaz” diye konuştu. Konferans sonunda Ağar’a plaket verildi. Ağar, daha sonra Ege Palas’ta Türk Ocakları’nın düzenlediği ‘Ülke Düşünce’ konulu toplantıya katıldı.