‘Hiçbir olumsuz durumun yaşanmasına müsade yok’

İstanbul Valiliği'nde düzenlenen İl Güvenlik Komisyonu toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul İl Jandarma Komutanı Albay Ünal Karaosmanoğlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte bir açıklama yaptı. Vali Güler, toplantıda son dönemde ülkemizde ve İstanbul’da yaşanan olumsuz olayların değerlendirildiğini ve İstanbul’da Nisan ayı itibariyle yapılacak organizasyonların ve alınacak tedbirlerin görüşüldüğünü söyledi.

Oluşabilecek her türlü olumsuz durum karşısında gerekli bütün tedbirlerin alındığını belirten Vali Güler, “Temel hak ve özgürlükler ülkeyi tehdit altında bırakacak şekilde yorumlanamaz. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı, herkes temkinli olmalıdır. İstanbul’da hiçbir olumsuzluğun oluşmasına müsaade edilmeyecektir.” dedi. Vali Güler, ifade özgürlüğünün kötüye kullanılması durumunda gereken herşeyin yapılacağını, kişi hak ve özgürlüklerin kullanımında başkalarının hak ve özgürlüklerinin de gözetilmesi gerektiğini belirtti.

Bir basın mensubunun “Diyarbakır’da meydana gelen olaylarda Demokratik Toplum Partisi’nin üyelerinin de yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna Vali Güler, “Siyasi partiler kendi sorumluluklarının ve sorumluluk alanlarının bilincinde olmalıdır. Bunlara sağlanan özgürlükler ülke bütünlüğünü tehdit eder boyutta olamaz. Bu sınırlar aşıldığında elbetteki gereken cevap hukuk kuralları içinde verilecektir.” şeklinde yanıt verdi.