‘Hicret iman ve İslam uğruna her türlü fedakârlığı göze almaktır’

Bitlis İl Müftülüğü tarafından Hicri yılbaşı ve Muharrem ayı nedeniyle 'Hicret' konulu konferans düzenlendi.

Bitlis İl Müftülüğü tarafından Hicri yılbaşı ve Muharrem ayı nedeniyle ‘Hicret’ konulu konferans düzenlendi. Bitlis Kültür Merkezinde düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar, Hicret’in, iman ve İslam uğruna her türlü fedakârlığı göze almak olduğunu söyledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Bitlis Müftüsü Abdülkerim Akbaba, yoğun iş programı içerisinde kendilerine vakit ayırarak konferans vermek üzere Bitlis’e gelen Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Akpınar’a teşekkürlerini iletti.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Akpınar, konuşmasında Hicret’in, iman ve İslam uğruna her türlü fedakârlığı göze almak olduğunu, Hicret’in Allah’ın dinini Allah’ın istediği gibi yaşayabilmek için, bir takım mazeretlere sığınmadan, uygun şartları arama ve oluşturma çabası olduğunu vurgulayıp şunları söyledi: “Hicret, Allah düşmanlarından kaçış değil, Allah’a giden yoldaki engelleri kaldırmak ve onları etkisiz hale getirmek için uygun zemin ve şartların oluşturulması için alternatifler geliştirmektir. Nitekim Medine’ye hicret eden Müslümanlar s8 sene gibi kısa bir zaman sonra izzet içerisinde Mekke’ye dönmüşler ve Mekke’yi İslam şehrine dönüştürmüşlerdir. Hicret, Muhacir ruhu ile Allah uğruna her şeyden vazgeçebilmek; Ensar ruhu ile sahip olduğu her şeyi kardeşi ile paylaşabilmektir. Uhuvvet/kardeşlik bilinci, kardeşini kendine tercih etme ruhudur.”

Hicret’in Yesribi Medineleştirmek ve Medine merkezli medeniyeti yeryüzüne taşımak olduğunu kaydeden Akpınar şözlerini şöyle sürdürdü: “Hicret, Medine’de kurulan Peygamber Mescidinin etrafında kenetlenip cemaat olmak, mescid önderliğinde yeryüzünü mescid haline getirmek için harekete geçmektir. Hicret, Medine’de kurulan sosyal ve siyasal oluşum içerisinde aktif olarak yer almak, inisiyatifi ele alarak başkalarıyla birlikte yaşamanın en güzel örneklerini sunabilmektir. Hicret, huzur ve barış ortamıyla cennet modelini yeryüzüne taşıyabilmektir. Hicret, nefis ve şeytandan kaçabilmek; tutku ve şer odaklarının ağından kurtulup gerçek özgürlüğe erebilmek; her şeyi ile O’nun olabilmektir.”

Konferans sonunda İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba tarafından Prof.Dr. Ali Akpınar’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Düzenlenen konferansa daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.